F- daralma dönüşümleri için bazı sabit nokta teoremleri
Some fixed point theorems for f-contraction mappings
  1. Tez No: 848195
  2. Yazar: MEHMET FURAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAFER AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Beş bölüm olarak hazırlanan bu çalışmada F- daralma dönüşümleri için bazı sabit nokta teoremleri incelenmiştir. Birinci bölümde sabit nokta teorisinin kısa bir tarihi gelişimi, bu teorinin önemi ve kullanım alanları hakkında genel bilgi verildi. İkinci bölümde daha sonraki bölümlerde kullanacağımız temel tanım ve teoremler verildi. Üçüncü bölümde F-daralma dönüşümü ve bazı genelleştirmelerinin tanım ve özellikleri verildi. Dördüncü bölümde bir önceki bölümde verilen F- Daralma dönüşümlerinin sabit nokta teoremleri ve yeni bir yaklaşımla iki tane ispat verilmiştir. Sonuç bölümün de ise çalışmanın amacı ve yöntemi hakkında bilgiler verildi.
Özet (Çeviri)
This study, organized into five sections, explores certain fixed point theorems for F-contractions. The first section provides a concise historical overview of the development of fixed point theory, offering general information about its significance and applications. The second section introduces fundamental definitions and theorems that will be employed in subsequent sections. The third section delineates the definition and properties of F-contractions along with some generalizations. In the fourth section, two proofs have been provided for the fixed point theorems of F-contractions given in the previous section, utilizing a novel approach. The concluding section offers insights into the purpose and methodology of the study.