Kısmi metrik uzayda çoğul değerli dönüşümler için bazı sabit nokta teoremleri
Some fixed point theorems for multivalued mappings in partial metric spaces
- Tez No: 465112
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAFER AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Beş bölümden oluşan bu çalışmada, kısmi metrik uzaylarda çoğul değerli dönüşümler için bazı sabit nokta teoremleri incelenmiştir. Birinci bölümde, sabit nokta teorisi, kısmi metrik uzay ve çoğul değerli dönüşümlerin kısa bir tarihi gelişimi ve bu kavramlarla ilgili yapılan çalışmalardan bahsedilmiştir. İkinci bölümde, tez boyunca kullanılacak olan temel tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde, kısmi metrik uzaylarda α-ψ daralma kavramı kullanılarak çoğul değerli dönüşümlerin sabit noktası incelenmiştir. Dördüncü bölümde, F- daralma dönüşümleri için sabit nokta teoremleri verilmiştir. Son bölümde ise genelleştirilmiş F- Suzuki dönüşümü için sabit nokta teoremi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study which consists of five chapters the some fixed point theorems for multivalued mappings have been examined in partial metric spaces. In the first chapter, information about short history and some studies related to fixed point, partial metric spaces and multivalued mapping have been mentioned. In the second chapter, some essential definitions and theorems which will be used throughout thesis have been given. In the third chapter, the fixed points of multivalued mapping have been examined by using notion of α-ψ contractive mapping in partial metric spaces. In the fourth chapter, the multivalued F- contractive mappings have been given in partial metric spaces. In the last chapter, the fixed point for the generalized multivalued F- Suzuki type mapping has been given.