Çeşitli yağlarda kızartılan patlıcanların dondurularak muhafazası sırasında yağlarda meydana gelen değişikliklerin incelenmesi
To research the changes of fat during the frozen storage of fried eggplant in various fats
- Tez No: 84822
 - Danışmanlar: PROF. DR. FİKRİ BAŞOĞLU
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Uludağ Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Günümüzde sebzelerin kızartıldıktan sonra dondurularak muhafazası yaygınlaşmaktadır. Ancak gerek kızartma işlemi ile gerekse depolama sürecinde yağda istenmeyen değişmeler olmaktadır. Çalışmamızda meydana gelen bu değişiklikleri incelenmek amacıyla; Bursa Bölge'sinde yetiştirilen Pala patlıcanı enine ve boyuna dilimlenerek rafine ayçiçek, rafine soya ve naturel sızma zeytinyağlarında 180 ± 5 °C'de kızartılarak 6 ay süre ile donmuş olarak (-18 °C) depolanmıştır. Kızartma öncesinde ve sonrasında, donmuş depolama sürecinde de her ay yağ örnekleri alınarak fiziksel ve kimyasal analizleri yapılmış ve değişimleri izlemiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays, frozen - storage of fried vegetables is attracting considerable attention, especialy emphasis being on changes occurring during storage. These changes can either be desirable or undesirable ones. Therefore, it is the aim of this study to examine changes during storage period. The egg plants were cut either lengthwise or widthwise, and deep-fat fried in refined sunflower oil, refined soybean oil and natural olive oil. The fried egg-plants were stored at -18 °C for 6 months. Lipid samples were taken before and after frying as monthly intervals during frozen storage and physical and chemical analyses conducted were evaluated statistically.