Bazı probiyotiklerin farklı yağlarda canlı kalma oranlarının belirlenmesi
Determination of the vitality properties of some probiotics in different fat
- Tez No: 742720
- Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN ERGİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, 2 farklı probiyotik bakterinin (Lactobacillus rhamnosus ve Bacillus coagulans) çeşitli yağlarda (kakao yağı, palm yağı, Hindistan cevizi yağı ve sadeyağ) canlı kalma özellikleri belirlenmiştir. Çalışmada depolama için 0,7, 14, 21 ve 28. gün olmak üzere 5 farklı süre seçilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, depolama süresinin sonunda B.coagulans'lı yağ örneklerinden kakao yağında, L. rhamnosus'lu yağ örneklerinden ise palm yağında, probiyotiklerin canlı kalma oranlarının en fazla olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the survival characteristics of 2 different probiotic bacteria (Lactobacillus rhamnosus and Bacillus coagulans) in various saturated fats (cocoa butter, palm oil, coconut oil and ghee) were determined. Also, 5 different periods (0, 7, 14, 21 and 28 days), were selected for storage. According to the results, if the storage period is selected as 28 days, it was determined that the survival property of probiotics was highest in cocoa butter for B. coagulans strain and palm oil for L. rhamnosus strain.