Eğitimsel nörobilimdeki gelişmelerin uygulanabilirliği
Eğitimsel nörobilimdeki gelişmelerin uygulanabilirliği
  1. Tez No: 848249
  2. Yazar: HASAN ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER TEKİN ERGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Bilişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Günümüzde, bilim ve teknolojinin gelişimi ile disiplinler arası çalışmalar artmış ve farklı bakış açıları oluşmuştur. Eğitim alanı ise öğrenme ve öğretme başlıkları ile psikoloji, felsefe, teknoloji ve sinirbilim gibi alanlar tarafından ele alınmıştır. Eğitim ve sinirbilim alanlarının kesişimi ile“Eğitimsel Sinirbilim”adında yeni bir alan ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada sinir sistemi, sinirbilim tarihi, sinirbilim alanının eğitime yansımaları, eğitimsel nöromitler, öğrenmenin nörofizyolojisi ve öğretimde yeni yaklaşımlar gibi başlıklar disiplinler arası ve metadsipliner bir bakış açısıyla ele alınmıştır. Çalışmanın amacı, sinirbilim ile ilgili araştırmaları eğitim-öğretim ortamlarına doğru bir şekilde entegre edebilmek, öğrencilerin nasıl daha iyi öğrenebilirim? Eğitimcilerin ise nasıl daha iyi öğretebilirim? Sorularına cevaplar bulabilmektir. Ayrıca eğitimsel sinirbilim disiplinler arası bir alan olduğu için bu çalışmada farklı alanların bakış açıları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, with the development of science and technology, interdisciplinary studies have increased and different perspectives have emerged. The field of education is covered by the topics of learning and teaching and fields such as psychology, philosophy, technology and neuroscience. With the intersection of the fields of education and neuroscience, a new field called“Educational Neuroscience”has emerged. In this study, topics such as the nervous system, history of neuroscience, reflections of the field of neuroscience on education, educational neuromyths, neurophysiology of learning and new approaches in teaching are discussed from an interdisciplinary and metadisciplinary perspective. The aim of the study is to properly integrate neuroscience-related research into educational environments, how can students learn better? As educators, how can I teach better? is to find answers to your questions. In addition, since educational neuroscience is an interdisciplinary field, the perspectives of different fields were discussed in this study.