Türkiye tarımında avrupa yeşil mutabakatına ilişkin farkındalık düzeyinin belirlenmesi:İzmir ili örneği
Determination of the awareness level of the european green deal in turkish agriculture: The case of İzmir province
- Tez No: 848270
- Danışmanlar: PROF. DR. TECER ATSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarım Politikası ve Yayım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu araştırma ile Avrupa Yeşil Mutabakatı sürecinin Türk tarımı ve İzmir ili açısından analiz edilmesi, hedef kitlenin Türk tarımı ve İzmir ilinde Yeşil Mutabakat hakkındaki bilgi düzeylerinin ve tutumlarının belirlenerek farkındalık düzeylerinin tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Yöntem: Yapılan çalışmanın birincil verilerini İzmir ilinde tarımsal faaliyet yürüten kamu ve özel sektör çalışanları ile yapılan anketler oluşturmaktadır. Yapılan çalışma kapsamında farkındalığı yüksek kişiler seçilerek 159 kişiyle yüz yüze görüşmeler sağlanmış ve gayeli örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Hedef kitlenin Yeşil Mutabakat hakkındaki bilgi düzeyi ve tutumlarını belirleyebilmek, farkındalığını tespit edebilmek için SPSS istatistik programından yararlanılmıştır. Bulgular: Elde edilen sonuçlara göre; katılımcıların (%66,7)'sinin erkek, (%33,3)'ünün kadın olduğu, çoğunluğun (%30,2)'sinin 35 - 45 yaş grubunda olduğu ve (%49,7)'sinin lisans mezunu olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların (%69,80)'inin kamu sektöründe, (%30,20)'sinin ise özel sektörde çalıştığı tespit edilmiştir. Her bir önermenin medyan değerleri ve standart sapma değerleri yorumlanarak elde edilen bulgular analiz edilmiştir. Sonuç: Bu araştırmada; Avrupa Yeşil Mutabakat süreci Türk tarımı ve İzmir ili açısından değerlendirilmiş, İzmir ili özelinde Yeşil Mutabakat hakkındaki farkındalık düzeyi tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışma kapsamında; gruplar arasındaki farkların anlamlılığını test etmek için Kruskal Wallis ve Mann Whitney U Testleri kullanılmış ve istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Yeşil Mutabakat sürecinin çok yeni bir aşamada olması nedeniyle bu analizler çalışmadan çıkarılmış ve farkındalığın belirlenmesi için henüz erken olduğu sonucuna varılmıştır. İlerleyen süreçlerde bu konuda yapılacak olan çalışmaların sayısının artacağı düşünülmektedir. Dolayısıyla yapılan bu araştırma, ilgili konuda çalışacaklar için bir referans kaynağı ve ön çalışma niteliği taşıyabilecektir.
Özet (Çeviri)
Purpose: With this research, it is aimed to analyse the European Green Deal process in terms of Turkish agriculture and Izmir province, to determine the awareness levels of the target audience by determining their knowledge level and attitudes about the Green Deal in Turkish agriculture and Izmir province. Method: The primary data of the study consists of surveys conducted with public and private sector employees carrying out agricultural activities in Izmir province. Within the scope of the study, people with high awareness were selected and face-to-face interviews were conducted with 159 people and purposive sampling method was used. SPSS statistical programme was used to determine the level of knowledge and attitudes of the target group about the Green Covenant and to determine their awareness. Findings: According to the results obtained; 66,7% of the participants were found to be male and 33,3% were found to be female. It was determined that 30,2% of the majority were in the 35 - 45 age group and 49,7% of them were undergraduate graduates. It was determined that 69,80% of the participants worked in the public sector and 30,20% in the private sector. The findings were analysed by interpreting the median value and standard deviation values. Results: In this study, the European Green Deal process was evaluated in terms of Turkish agriculture and Izmir province, and the level of awareness about the Green Deal in Izmir province was tried to be determined. Within the scope of the study; Kruskal Wallis and Mann Whitney U Tests were used to test the significance of the differences between the groups and no statistically significant difference was found. Since the Green Deal process is at a very early stage, these analyses were excluded from the study and it was concluded that it was too early to determine awareness. It is thought that the number of studies to be conducted on this subject will increase in the following processes. Therefore, this research may serve as a reference source and preliminary study for those who will work on the related subject.