Antik Roma misafir ağırlama işletmelerine Pompei örneği üzerinden bir bakış
A short survey about the Ancient Roman hospitality business through the example of ancient Pompei
- Tez No: 848373
- Danışmanlar: DR. ŞÜKRAN ÜNSER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Turizm, History, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turist Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tezde, eldeki yazılı ve arkeolojik bilgiler ışığında Antik Roma dünyasındaki misafir ağırlama işletmelerine yakından bakabilmek amaçlanmaktadır. Geçmiş dediğimiz kavram aslında bizleri bugüne taşıyan olgulardan biridir ve onu anlayarak günümüze bakmak şaşırtıcı olduğu kadar öğretici de olabilir. Günümüzde ülkelerin milli gelir kalemlerinden birini de misafir ağırlama sektörü oluşturur. Bu bağlamda hem konaklama hem de yeme-içme işletmeleri ekonomik düzen içerisinde büyük önem arz eder. Ülkemizin de mirasçısı olduğu Roma İmparatorluğu'nda bu sektörün nasıl bir düzen ve kaliteye sahip olduğunu anlamak, gerek konaklama gerekse yiyecek-içecek işletmelerine o dönem içindeki yaklaşımları kavramak bir nebze de olsa günümüze ışık tutabilir. Hem o dönemin yazarlarının konuyla ilgili yazdıkları hem de Avrupa, Asya ve Afrika'dan günümüze harabe halinde de olsa ulaşmış olan Antik Roma şehirlerinin varlığı bu konuyu incelemeyi kolaylaştırır. Bu antik şehirler içinden Pompei, yaşadığı yok olma süreciyle beraber diğerlerinden ayrılır. Pompei Antik Şehri'ni tüm dünya üzerindeki herhangi bir antik şehirden ayıran en önemli özelliği yok oluş sürecidir. Bu süreç şehrin tüm diğer antik şehirlere oranla çok daha fazla korunmuş olarak günümüz ulaşmasını sağlamıştır. Bu da antik devirlere ait bilgi ve bulgulara ulaşma çabası içerisinde olan birçok bilim dalından akademisyene ve amatör meraklılara paha biçilmez veriler sağlar.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to take a closer look at the hospitality establishments in the Ancient Roman World, albeit with its rough outlines, which will help us to understand that the concept we call“the past”is actually one of the phenomena that carries us to the present, and looking at the present by understanding it can be as instructive as it is surprising. Today, one of the national income items of the countries is the hospitality sector. In this context, both accommodation and catering establishments are of great importance the economic order. Understanding the order and the quality of this sector in the Roman Empire, of which our country is also the heir, and understanding the approaches both accommodation and food & beverage businesses in that period can shed some light on today. The existence of the ancient Roman cities, which have survived in ruins from Europe, Asia and Africa makes it easier to examine our subject, as Pompei is separated from the others with the extinction process in which these ancient cities lived. It allows us to obtain more data from any of those ancient cities.