Sürdürülebilir turizmin geliştirilmesinde yönetimin rolü: Kapadokya örneği
The role of management in the development of sustainable tourism, the case of Cappadocia
- Tez No: 848375
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL BURAK SAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Günümüzde ülkelerin ekonomik yapılarında en önemli çarpan etkisi yaratan sektör turizmdir. Ekonomiye yaptığı etkinin gücü nedeniyle çevre üzerinde oluşturduğu tahribat pek dikkate alınmamıştır. Geçmişten gelen kültüre saygı duyan, geleneklerle bağlantılı değerleri koruyan ve nesiller arası adaleti gerçekleştiren sürdürülebilir turizm sayesinde bu tahribat önlenmiştir. Yönetim kavramının literatürde kullanılması ile birlikte her alanda olduğu gibi turizm sektöründe de tartışmalar ortaya çıkmıştır. Bu bağlamda araştırmanın amacı otel işletmecilerinin ve yöre halkının algılarına göre sürdürülebilir turizmin geliştirilmesinde yönetimin rolünün incelenmesidir. Araştırma, durum araştırması olarak desenlenmiştir. Araştırmanın nicel verileri Ürgüp, Göreme ilçelerinde ve Mustafapaşa köyünde bulunan 50 otel işletmecisinden GSTC Endüstri kriterlerindeki göstergelere göre hazırlanan anket yöntemi ile toplanmış, SPSS 23.0 versiyonu ve Excel programları ile analiz edilmiştir. Araştırmanın nitel verileri ise T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kapadokya Alan Başkanlığı yetkililerinden ve her ilçenin yerel halkından 10 kişiden yine yukarıda bahsedilen kriterlere göre hazırlanmış yarı yapılandırılmış görüşme formuna dayalı olarak toplanmış ve içerik analizi ile analizi gerçekleştirilmiştir. Bu çalışmada nitel ve nicel araştırma yöntemlerinin birlikte kullanılmasını yöntem edinen, 'karma araştırma yöntemi' yani açıklayıcı desen çalışması (explanatory) ele alınmıştır. GSTC Endüstri kriterlerindeki sürdürülebilirlik göstergelerinden yönetim yapısı ve çerçevesi izleme ve raporlama kapsamında oluşturulan raporun web sitesinde yayımlanmadığı ancak kısmen raporun paydaş katılımını davet ettiği belirlenmiştir. Otel işletmelerinin GSTC Endüstri kriterlerindeki sürdürülebilirlik göstergelerinin karşılaştırılması sonucunda, olumsuz geri bildirimlere yönelik düzeltici eylemlerin olduğu, sürdürülebilirlik iddialarının da gerçeği yansıttığı ve çevresel etki değerlendirmesinin yapıldığı kriterleri ile ilgili otel yöneticilerinin görüşlerinin farklılık gösterdiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the sector that creates the most important multiplier effect in the economic structures of countries is tourism. Due to the power of its effect on the economy, the damage it caused on the environment was not taken into account. This destruction has been prevented thanks to sustainable tourism, which respects the culture from the past, preserves values associated with traditions and realizes intergenerational justice. With the use of the concept of management in the literature, discussions have arisen in the tourism sector, as in every field. In this context, the aim of the research is to examine the role of management in the development of sustainable tourism according to the perceptions of hotel operators and local people. The research was designed as a case study. Quantitative data of the research were collected from 50 hotel operators in Ürgüp, Göreme districts and Mustafapaşa village with the questionnaire method prepared according to the indicators in the GSTC and Industry criteria, and analyzed with SPSS version 23.0 and Excel programs. The qualitative data of the research is T.C. It was collected from the officials of the Ministry of Culture and Tourism, Cappadocia Area Presidency and 10 people from the local people of each district, based on a semi-structured interview form prepared according to the above-mentioned criteria, and content analysis and analysis were carried out. In this study, the 'mixed research method', that is, the explanatory design study, which adopts the use of qualitative and quantitative research methods together, is discussedIt has been understood that the hotels are new hotels in terms of service times. It has been determined that the report, which was created within the scope of monitoring and reporting of the management structure and framework, which is one of the sustainability indicators in the GSTC and Industry criteria, was not published on the website, but partially the report invited stakeholder participation. As a result of the comparison of the operating times of the hotel businesses with the sustainability indicators in the GSTC and Industry criteria, it has been understood that there are corrective actions against negative feedback, the sustainability claims reflect the truth, and the opinions of the hotel managers about the criteria for environmental impact assessment are different.