Tarihsel süreçte salgınların kentsel yaşam kalitesi üzerine etkileri
The effects of epidemics on the quality of urban life in the historical process
- Tez No: 848376
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEILA AKBARISHAHABI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kent, Çevre ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent, Çevre ve Yerel Yönetimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
İnsanlık tarihinde yaşanan savaşlar, doğal afetler, kıtlıklar, göçler ve salgın hastalıklar gibi önemli olayların etkileri önemli sonuçlar doğurmuştur. Yaşanan olayların ortaya çıkardığı etkiler bazen lokal alanla sınırlı kalırken bazen de büyük tesirler yaratarak dünya genelini etkilemiştir. Dünya tarihi açısından eski salgın hastalıklarda olduğu gibi Covid-19 Pandemisi de insanların günlük yaşamlarını etkileyerek köklü değişimler yaşanmasına sebep olmuştur. Özellikle Covid-19 Pandemisinin temas ve solunum yoluyla bulaşması insanların birbirileri ile ilişkilerini olumsuz yönde etkilemiştir. Bu etkileşim en fazla kent merkezlerinde kendini hissettirmiştir. Kentlerde toplu yaşam alanları, konutlar, ulaşım, altyapı, sosyo-kültürel alanlar bu etkilerin en çok hissedildiği noktalardır. Bu durum aynı zamanda kentsel yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemiş, bunun yanında insanların psikolojik olarak olumsuz etkilenmesine, toplumda gelecek hakkında karamsarlık ve belirsizliklere, bireylerin rutin hayatlarında radikal değişikliklere sebep olmuştur. Covid-19 Pandemisi ile mücadele, devlet ve vatandaşlara büyük yük getirmiştir. Pandemi döneminde kısa süre içeresinde En ufak bir ihmal dahi sadece bireylerin kendisini değil, aynı zamanda halk sağlığını önemli derecede riske atmaktadır. Merkezi yönetimin, Covid-19 Pandemisi hakkında almış olduğu kararların uygulanması konusunda yerel yönetimler ile yerel sağlık kurum ve kuruluşlarına büyük görev düşmektedir. Yerel yönetimlerin en büyük avantajı, bulundukları yörenin özelliklerini iyi bilmeleridir. Bundan dolayı hem normal zamanlarda hem de bu tür önemli salgınlarda hangi yerel hizmetlerin üretileceğini en iyi yerel yönetimler bilmektedir. Pandemiyle mücadelede yerel yönetimlerin farklı alanlarda birçok hizmet ürettiği ve bu hizmetlerin halkla buluşturuldu görülmektedir. Yerel yönetimler altyapı, temizlik, imar, çevre düzeni, spor hizmetleri gibi hizmetlerin yanı sıra sağlık alanında da hizmet vermektedir. Pandemik İnfluenza Ulusal Hazırlık Planı'nda salgın durumunda belediyelerinde görevleri belirtilmiştir. 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'na bakıldığında belediyelere salgınla mücadele kapsamında görevler ve sorumluluklar yüklendiği görülmektedir. Merkezi yönetimin sağlık alanındaki taşra temsilcilerine de salgınlarla mücadeleye yönelik görev ve sorumluluklar yüklenmiştir. Bulaşıcı hastalıkların ihbarı, salgınlarla mücadelede kullanılacak olan malzemelerin temini, filyasyon ve sürveyans çalışmaları bu görevlerin arasındadır.
Özet (Çeviri)
The results of important events such as wars, natural disasters, famines, migrations and historical data in the history of humanity have produced important results. While the effects of the events experienced were sometimes limited to the local area, sometimes they created great effects and affected the world in general. In terms of world history, as in the spread in the old period, the Kovid-19 pandemic has also affected people's daily lives and caused changes. In particular, it was observed that the transmission of the Kovid-19 pandemic by contact and respiration did not affect each other, but negatively affected. This interaction made itself felt most in the city. In cities, public living spaces, residences, transportation, infrastructure, and socio-cultural areas are the points where these effects are felt the most. At the same time, this situation also affected life negatively, besides it caused psychological negative effects of people, pessimism about the future of the society and radical changes in their routine lives that continue their lives. In a short time, even the slightest negligence puts not only himself, but also the public at significant risk. The central government, local governments, local health institutions and data about the Kovid-19 pandemic have great duties, and the biggest advantage of local governments is that they know the characteristics of the region they are in. Local parameters can be produced and good local governments know. Local governments provide services such as infrastructure, cleaning, zoning, landscaping, sports services, as well as in the field of health. and responsibilities appear. In the field of health, the central government has also assigned duties and responsibilities to the rural countries to fight youth.