Öğretmenlerin eğitime inanma düzeylerinin sosyo-demografik değişkenler bakımından incelenmesi
Investigation of teachers' beliefs about education inrelation to socio-demographic variables
  1. Tez No: 848390
  2. Yazar: MEHMET TEZDURDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DAVUT ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Eğitim ve öğretim verimliliğini artırmak amacıyla öğrencilere belirli hedefler koymak, genellikle yaygın bir uygulamadır. Bu hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığını ölçmek için çeşitli yöntemler kullanılır. Öğretmenler, eğitimin bu hedeflere ulaşmasında kritik bir rol oynarlar ve bu hedeflere inanmaları da büyük öneme sahiptir. Bu inançları ölçmek amacıyla kullanılan ölçek, Akın ve Yıldırım (2015) tarafından geliştirilen“Öğretmenlerin Eğitime İnanma Düzeyleri Ölçeği”dir. Bu tez çalışması, öğretmenlerin eğitime olan inanç düzeylerini çeşitli demografik değişkenlere göre analiz etmektedir. Çalışma, betimsel tarama modelinde yürütülen nicel bir araştırmadır. Araştırmanın katılımcı örneğini hem kamu hem de özel okullarda görev yapan toplam 521 öğretmen Kahramanmaraş ilinden seçilmiştir. Veriler, 2021/2022 eğitim-öğretim döneminde elde edildi. Araştırma verileri, JAMOVI 2.3.16.0 adında istatistik yazılım programı kullanılarak analiz edildi. Veri analiz aşamasında, ortalama ve standart sapma değerleri hesaplandı, değişkenler arasındaki puan farklılıklarını belirlemek için t-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) testleri kullanıldı, anlamlı farkların hangi gruplardan kaynaklandığını belirlemek için ise Post-Hoc testlere başvuruldu. Araştırma sonuçlarına göre, eğitime inanma düzeyleri ölçeğinin genelinde, toplumsallaştırma, çok yönlü gelişim ve üst öğrenime hazırlama boyutlarında orta düzeyde puanlar elde edildi. Bireysel farklılıklar boyutu puanları ise düşük düzeyde tespit edildi. Öğretmenlerin eğitime inanma düzeyleri ölçeğinde, görev yaptıkları kurum türü ile görev yaptıkları okulun bulunduğu çevrenin sosyo-ekonomik profili değişkenleri bakımından istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar belirlendi. Ancak cinsiyet değişkenine bağlı istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. Bu bağlamda, Kahramanmaraş ilinde hem kamu hem de özel okullarda görev yapan öğretmenlerin eğitime inanma düzeyleri puanları belirlenmiş ve çeşitli demografik değişkenlerle ilişkileri araştırılarak önemli bulgular elde edildi.
Özet (Çeviri)
Setting specific target for students to increase the efficiency of education and teaching is a common practice. Various methods are used to measure whether these goals are being met. Teachers play a crucial role in achieving these goals in the classroom, and their belief in these goals has a great importance. The scale used to measure these beliefs is the“Teacher Beliefs in Education Level Scale,”developed by Akın and Yıldırım (2015). In this work the level of teachers' beliefs about education is analyzed using different demographic variables. The study is a quantitative study conducted in a descriptive survey model. The participant sample of the study consists of a total of 521 teachers working in both public and private schools in Kahramanmaraş province. The data was collected during the 2021/2022 academic year. The research data was analyzed using the statistical software JAMOVI 2.3.16.0. In the data analysis phase, mean and standard deviation were calculated, t-Test and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) tests were used to determine the differences between variables, and post-hoc tests were used to determine the cause of significant differences. According to the research results, moderate scores were obtained in the overall Teacher Beliefs in Education Level Scale, especially in the dimensions of socialization, well-rounded development, and preparation for higher education. Scores on the dimension of individual differences were found to be low. Statistically significant differences were found on the scale of teachers' beliefs regarding the type of institution they work for and the socio-economic profile of the environment in which their school is located. However, no statistically significant difference was found in relation to the gender variable. In this context, the belief levels of teachers working in both public and private schools in Kahramanmaraş province were determined, and significant results were obtained by examining their relationships with different demographic variables.