İzole insan umbilikal arterinde resveratrol, kafeik asit fenetil ester ve silibininin etkisi
Effects of resveratrol, caffeic acid phenethyl ester and silibinin in isolated human umbilical artery
- Tez No: 848477
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SAİDE ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Umbilikal kord damarlarının otonom innervasyonunun bulunmaması nedeniyle, bu damarların tonusu endojen ve eksojen vazoaktif maddeler tarafından düzenlenmektedir. Bu nedenle gebelerde oksidatif stres artışına bağlı komplikasyonların önlenmesi için kullanılan antioksidan etkili maddelerin umbilikal damarlar üzerine etkileri önemlidir. Bu çalışmada izole insan umbilikal arterinin bazal tonusu ve serotonine (5- HT) bağlı kasılma cevapları üzerine gebelerde kullanılma potansiyeli olan kafeik asit fenetil ester (CAPE), resveratrol ve silibininin vazoaktif etkileri araştırılmıştır. Umbilikal arterlerden 2-3 mm genişlikte ve 10-15 mm uzunlukta spiral şeklinde hazırlanan şeritler, sıcaklığı 37°C' de sabit tutulan %95 O2-%5 CO2 karışımı ile sürekli gazlandırılan Krebs-Henseleit Solüsyonu (KHS) içeren 10 ml'lik izole organ banyolarına alındı. Dokular 1,5 gram istirahat gerilimi altında; 15 dakika aralıklarla KHS ile yıkanarak 60 dakika süreyle dinlendirildi. Dinlenme periyodunun bitiminde uygulanan ajanlara alınan cevaplar bir transdüser yardımı ile izometrik olarak kaydedildi. Umbilikal arter şeritlerinin bazal tonusu düzeyinde ve 10-6 M 5-HT ile maksimum kasılma cevapları alındıktan sonra banyoya resveratrol (10-9 M- 10-4M), CAPE (10-9 M- 10-4M), silibinin (10-9 M- 10-4M) kümülatif olarak ilave edilerek konsantrasyon-cevap eğrileri kaydedildi. Çalışmada uygulanan ajanlara alınan cevaplar 10-6 M 5-HT ile alınan maksimum kasılma cevabının yüzdesi (%) şeklinde değerlendirildi. Verilerin özetlenmesinde aritmetik ortalama±standart sapma kullanıldı. Resveratrol, CAPE ve silibin ile alınan konsantrasyon-cevap eğrilerinden hesaplanan maksimum gevşeme (Emax) ve pD2 (-log EC50) değerleri karşılaştırıldı. Analizler bilgisayar ortamında SPSS 29. 0 (Armonk, NY: IBM Corp.) paket programı yardımıyla yürütüldü. Organ banyosuna kümülatif olarak uygulanan resveratrol, CAPE ve silibinin dokuların bazal tonusunu etkilemedi, 5-HT ile ön kasılma uygulanan dokularda ise doza bağımlı gevşeme cevapları oluşturdu. Çalışmada kullanılan ajanların Emax değerleri karşılaştırıldığında silibininin, resveratrol ve CAPE'ye göre daha güçlü gevşeme yaptığı saptandı. Resveratrolle alınan maksimum gevşeme cevapları ise CAPE ile alınan maksimum gevşemelere göre daha fazlaydı. Resveratrol, CAPE ve silibinin için bulunan pD2 değerleri karşılaştırıldığında resveratrolün diğer iki ajana göre pD2 değeri anlamlı farklı bulundu. Silibinin ve CAPE' nin pD2 değerleri ise benzerdi. Bu sonuçlara göre, umbilikal arter şeritlerinde maksimum gevşetici etkisi en yüksek olan silibininin, en az gevşeme oluşturan ise CAPE'dir. Ayrıca, CAPE ve silibinin resveratrole göre daha potent olduğu saptanmıştır. Çalışmada kullanılan ajanlar dokuların bazal tonusunu etkilememiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the lack of autonomous innervation of the umbilical cord vessels, the tone of these vessels is regulated by endogenous and exogenous vasoactive substances. In this reason, the effects of antioxidant substances used to prevent complications due to increased oxidative stress in pregnant women on the umbilical vessels are important. In this study, the vasoactive effects of CAPE (caffeic acid phenethyl ester), resveratrol and silybinin, which have the potential to be used in pregnant women, on the basal tone and serotonin (5-HT) dependent contractile responses of the isolated human umbilical artery were investigated. Strips prepared from the umbilical arteries as spiral strips, 2- 3 mm wide and 10- 15 mm long, were placed in 10 ml isolated organ baths containing a constantly gassed KHS (Krebs Henseleit Solution) with a mixture of %95 O2 - %5 CO2, the temperature of which was kept constant at 37°C. Tissues are under 1. 5 grams of resting tension; It was washed with KHS at 15 minute intervals and left to rest for 60 minutes. At the end of the rest period, the responses to the applied agents were recorded isometrically with the help of a transducer. At the level of the basal tone of the umbilical artery strips and after maximum contraction responses are obtained with 10-6 M 5-HT, resveratrol (10-9 M- 10-4M), CAPE (10-9 M- 10-4M), silybinin(10-9 M- 10-4) are added to the bath was added cumulatively and concentration-response curves were recorded. Responses to the agents applied in the study were evaluated as the percentage (%) of the maximum contraction response obtained with 10-6 M 5-HT. Arithmetic mean±standard deviation was used to summarize the data. Maximum relaxation (Emax) and pD2 (-log EC50) values calculated from the concentration-response curves obtained with resveratrol, CAPE and silybin were compared. Analyzes were conducted on a computer using the SPSS 29. 0 (Armonk, NY: IBM Corp.) package program. Resveratrol, CAPE and silybinin applied cumulatively to the organ bath did not affect the basal tone of the tissues, but produced dose-dependent relaxation responses in the tissues precontracted with 5-HT. When the Emax values of the agents used in the study were compared, it was determined that silybinin caused stronger relaxation than resveratrol and CAPE. The maximum relaxation responses obtained with resveratrol were higher than the maximum relaxation responses obtained with CAPE. When the pD2 values for resveratrol, CAPE and silybinin were compared, the pD2 value of resveratrol was found to be significantly different compared to the other two agents. The pD2 values of silybinin and CAPE were similar. According to these results, silybinin has highest maximum relaxant effect on umbilical artery strips, and CAPE produces the least relaxation. Additionally, CAPE and silybinin were found to be more potent than resveratrol. The agents used in the study did not affect the basal tone of the tissues.