İzole insan umbilikal arterinde hidrojen perokside bağlı kasılma cevapları üzerine leptinin etkisi
Effects of leptin on hydrogen peroxide-induced contractions in isolated human umbilical artery
- Tez No: 482975
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SAİDE ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 34
Özet
Bu in vitro çalışmada, anoreksijenik bir hormon olan leptinin deneysel çalışmalarda oksidatif stres oluşturmak amacıyla kullanılan H2O2' ye bağlı kasılma cevapları üzerine etkileri incelenmiştir. Umbilikal arter halkaları sıcaklığı 37°C' de sabit tutulan %95 O2-%5 CO2 karışımı ile gazlandırılan ve Krebs-Henseleit (KHS) solüsyonu içeren 10 ml'lik izole organ banyolarına alındı. Uygulanan prosedürlere verilen cevaplar izometrik olarak kaydedildi. Umbilikal arter halkalarının bazal tonusu üzerine leptinin etkilerinin araştırıldığı bölümde, kümülatif tarzda banyoya uygulanan leptin (1011- 10-7 M) dokuların bazal tonusunu etkilemedi. Benzer şekilde L-NAME (10-4 M) ile inkübe edilen dokularda da kümülatif leptin ilavesi dokuların bazal tonusunu değiştirmedi. Umbilikal arter halkalarında H2O2 (10-3 M) ile maksimum kasılma cevabı alındıktan sonra organ banyosuna kümülatif olarak uygulanan leptin konsantrasyona bağımlı olarak gevşeme cevapları oluşturdu. Organ banyosuna 10-4 M L-NAME ilave edilmesi H2O2' ye bağlı kasılma cevapları üzerine leptinin 10-11 ve10-10 M konsantrasyonlarında gözlenen gevşeme cevaplarını etkilemedi; leptinin 10-9, 10-8 ve 10-7 M konsantrasyonlarda umbilikal arter şeritlerine oluşturduğu gevşeme cevaplarını ise anlamlı olarak inhibe etti. Leptin ile inkübe edilen umbilikal arter halkalarında H2O2' nin etkilerinin araştırıldığı bölümde, dokuların 10-10 M ve 10-7 M leptin ile inkübe edilmesi kümülatif uygulanan H2O2' nin pD2 (log EC50) ve Emax değerlerini değiştirmedi. Bu sonuçlar; insan umbilikal arterinde leptinin uygulanan tüm konsantrasyonlarında, H2O2' ye bağlı kasılma cevapları üzerine gevşetici etki oluşturduğunu, leptinin yüksek konsantrasyonlarında gözlenen gevşeme cevaplarına kısmen NO' in aracılık ettiğini; ayrıca umbilikal arterlerin bazal tonusu ve bazal tonus düzeyinde uygulanan H2O2' ye bağlı kasılma cevapları üzerinde leptinin inhibitör etki oluşturmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this in vitro study, the effects of leptin, an anorexigenic hormone, on H2O2-induced contraction responses were investigated. H2O2 was used as an oxidative stress generator in experimental studies. Umbilical artery rings were placed in tissue baths containing Krebs-Henseleit Solution (KHS) gassed with 95% O2 and 5% CO2 at 37°C. The responses to the procedures performed were recorded isometrically. In the part where the effects of leptin on basal tonus of umbilical artery rings were investigated, cumulative leptin (10-11-10-7 M) did not change basal tonus of tissues. Similarly, the cumulative leptin addition on tissues incubated with L-NAME (10-4 M) did not change the basal tonus of the tissues. After receiving maximal contraction with H2O2 (10-3 M), cumulatively administered leptin to the organ bath resulted in concentration-dependent relaxation responses. Addition of 10-4 M LNAME to the organ bath did not change relaxation responses observed at 10-11 and 10-10 M concentrations of leptin on H2O2-induced contractile responses; however L-NAME significantly inhibited relaxation responses at 10-9, 10-8 and 10-7 M concentrations of leptin in the umbilical artery strips. In the part where the effects of H2O2 in the umbilical artery rings incubated with leptin were investigated, incubation of the tissues with 10-10 and 10-7 M leptin did not change the pD2 (-log EC50) and Emax values of cumulative applied H2O2. These results demonstrate that leptin exerts a relaxant effect on H2O2-induced contractile responses at all applied concentrations in human umbilical artery, and the relaxation responses observed at high concentrations of leptin were partially mediated by NO. Furthermore, our results show that leptin has no inhibitory effect on H2O2-induced contraction responses at basal tone and basal tonus levels of umbilical arteries.