Türkiye'de sağlık harcamalarının seyri ve makroekonomik göstergeler ile sağlık harcamaları arasındaki ilişkiler
Course of health expenditures in Turkey and relationships between macroeconomic indicators and health expenditures
- Tez No: 848658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİ ABAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Türkiye özelinde sağlık harcamaları ile bazı makro ekonomik göstergeler (Enflasyon ve İşsizlik) arasındaki ilişkinin araştırılması amacıyla yürütülen bu çalışmada, 1999- 2021 dönemi için yıllık düzeyde sağlık harcamalarının GSYİH'ya oranı, enflasyon ve işsizlik rakamları alınarak Yapısal Kırılmalı Birim Kök Testi, Granger Nedensellik Testi ve Regresyon Modeli uygulanmıştır. Granger Nedensellik Testi sonucunda; sağlık harcamalarının GSYİH oranı ile işsizlik arasında tek yönlü Granger nedensellik olduğu belirlenmiştir. Regresyon Modeli sonuçlarına göre ise kurulan modelin anlamlı olduğu, sağlık harcamalarının GSYİH oranındaki değişimlerin %65.7'sinin kurulan model ile açıklandığı ve işsizlik ile sağlık harcamalarının GSYİH oranı arasında aynı yönlü bir ilişki bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to investigate the relationship between health expenditures and some macroeconomic indicators (Inflation and Unemployment) in Turkey, annual health expenditures, GDP, inflation, and unemployment figures for the period 1999-2021 were taken and Structural Break Unit Root Test, Granger Causality Test and Regression Model were applied. As a result of the Granger Causality Test, it is determined that there is a unidirectional Granger causality between health expenditures/GDP ratio and unemployment. According to the Regression Model results, the model is significant, 65.7% of the changes in health expenditures/GDP ratio are explained by inflation, unemployment, and structural break dummy variable and there is a positive directional relationship between unemployment and health expenditures/GDP ratio.