Hekimlerin ve hemşirelerin spiritüel iyi oluş düzeylerinin belirlenmesi: Bir eğitim araştırma hastanesi örneği
Determination of the spiritual well-being levels of physicians and nurses: An example of a training and research hospital
- Tez No: 848665
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL ERKAL İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, tanımlayıcı ve kesitsel bir yaklaşım kullanarak, bir eğitim araştırma hastanesinde çalışan hekimlerin ve hemşirelerin spiritüel iyi oluş düzeylerini belirlemeyi amaçlamaktadır. İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesinde çalışan hekimler (n=123) ve hemşirelerden (n=155) oluşan toplam 278 katılımcı ile örneklemi oluşturulmuştur. Çalışma 1 Mart-31 Aralık 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veriler,“Üç Faktörlü Spiritüel İyi Oluş Ölçeği”ve“Hemşire ve Hekim Kişisel Bilgi Formu”ile toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0 kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin karşılaştırılmasında normal dağılım için, t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Post-Hoc testleri kullanılmıştır. Fark yaratan verilerin tespiti için ise Bonferroni testi kullanılmıştır. Çalışmada hekimlerin SİOÖ (Spiritüel İyi Oluş Ölçeği) puan ortalaması 105,9±13,46, hemşirelerin ise 115,21±13,09 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the spiritual well-being levels of physicians and nurses working in a training and research hospital, using a descriptive and cross-sectional approach. The sample consists of a total of 278 participants, including physicians (n=123) and nurses (n=155) working at Istanbul Training and Research Hospital. The study was conducted between March 1 and December 31, 2023. Data were collected using the“Three-Factor Spiritual Well-Being Scale”and the“Nurse and Physician Personal Information Form.”The obtained data were analyzed using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 25.0. The t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and Post-Hoc tests were used for comparing data with normal distribution. The Bonferroni test was employed to identify significant data differences. In the study, the average Spiritual Well-Being Scale (SWBS) score for physicians was found to be 105.9±13.46, and for nurses, it was 115.21±13.09.