Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan asistan hekim ve hemşirelerin sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının sosyodemografik özellikleri ile ilişkisi
The relationship between healthy lifestyle behaviors and sociodemographic characteristics of medical residents and nurses working at Ankara Dişkapi Yildirim Beyazit Training and Research Hospital
  1. Tez No: 731244
  2. Yazar: MUHAMMET ERTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN GÖRPELİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu araştırmada Ankara Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çalışan asistan hekim ve hemşirelerin sağlıklı yaşam biçimi davranışları ile sosyodemografik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmamız kesitsel, analitik, tanımlayıcı tipte bir araştırma olarak Nisan 2022 tarihinde Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapılmıştır. Kullanılacak testlere göre yapılan güç analizinde etki büyüklüğü 0,5; alfa hata olasılığı 0,05 ve güç 0,95 varsayımları doğrultusunda yapılan örneklem hesabına göre örneklem büyüklüğü 105 hekim ve 105 hemşire, toplam 210 kişi olarak hesaplanmış olup 131 asistan hekim ve 136 hemşire değerlendirilmeye alınmıştır. Katılımcılara 52 madde ve 6 alt gruptan oluşan, en düşük 52 ve en yüksek 208 puan alınabilen, Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları II ölçeği ve araştırmacılar tarafından oluşturulan sosyodemografik veri anketi uygulanmıştır. Tüm istatistiksel analizler SPSS 21 yazılım programı kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, it was aimed to examine the relationship between healthy lifestyle behaviors and sociodemographic characteristics of medical residents and nurses working in Ankara Dışkapı Training and Research Hospital. Materials and methods: Our study was conducted in Dışkapı Training and Research Hospital in April 2022 as a cross-sectional, analytical, descriptive study. In the power analysis made according to the tests to be used, the effect size is 0.5; The sample size was calculated as 105 medical residents and 105 nurses, a total of 210 people, according to the sample calculation made in line with the alpha error probability of 0.05 and the power of 0.95 assumptions, and 131 medical residents and 136 nurses were evaluated. The Healthy Lifestyle Behaviors II scale, consisting of 52 items and 6 subgroups, with the lowest 52 and the highest 204 points, and the sociodemographic data questionnaire created by the researchers were applied to the participants. All statistical analyzes were performed using the SPSS 21 software program. A p value of