Yetişkinlerde çocukluk çağı olumsuz yaşantılarının şiddete yönelik tutum ve iletişim becerileri üzerine etkisi
The effect of childhood negative experiences in adults on attitudes towards violence and communication skills
  1. Tez No: 848666
  2. Yazar: EMİNE İÇAÇAN ARKÇI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUCAHİT ORUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Psikoloji, Forensic Medicine, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Amaç: Yetişkinlerin çocukluk çağı olumsuz yaşantılarının, şiddete yönelik tutum ve iletişim becerileri üzerindeki etkisinin incelenmesi bu araştırmanın amacını oluşturmaktadır. Materyal ve metot: Bu araştırma tanımlayıcı araştırma niteliğindedir. Araştırmanın evrenini; Google-forms üzerinden gönüllü olarak araştırmaya katılan 20-45 yaş arası 169 birey oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama araçları olarak; sosyo demografik bilgi formu, çocukluk çağı ruhsal travma ölçeği, şiddete yönelik tutum ölçeği ve iletişim becerileri ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde; yetişkinlerin cinsiyet gibi iki gruplu değişkenleri ile ölçek puanlarının karşılaştırılmasında Independent Sample T testi veya Mann Whitney U Testi kullanılmıştır. Yetişkinlerin üç veya daha fazla gruplu değişkenleri ile ölçek puanlarının karşılaştırılmasında One Way ANOVA veya Kruskal Wallis H Testi kullanılmıştır. Gruplar arasındaki farklılıkları Post Hoc Testleri ile incelenmiştir. Ölçekler arasındaki ilişkinin incelenmesinde Pearson veya Spearman Korelasyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Examining the effects of adults' negative youth experiences, attitudes towards violence, and communication development includes this learning strategy. Material and Method: This research is descriptive research. The universe of the research; It consisted of 169 individuals between the ages of 20-45 who voluntarily participated in the research via Google-forms. As data collection tools in the research; socio-demographic information form, childhood psychological trauma scale, attitude towards violence scale and communication skills scale were used. In the analysis of data; Independent Sample T test or Mann Whitney U Test was used to compare adults' scale scores with two-group variables such as gender. One Way ANOVA or Kruskal Wallis H Test was used to compare adults' scale scores with variables with three or more groups. Differences between groups were examined with Post Hoc Tests. Pearson or Spearman Correlation Analysis was used to examine the relationship between the scales.