Tekstil terbiye atık sularının dekolorizasyonunda H2O2 ve H2O2/demir iyon katalist çözeltilerinin incelenmesi
Examining H2O2 and H2O2/iron ion which are catalyst solutions in decolorization of textile waste waters
  1. Tez No: 84867
  2. Yazar: UĞUR KUTLUCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PERVİN ANİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Günümüzde çevre kirliliği ciddi boyutlara ulaşmıştır. Tekstil sektöründe çevreyi kirleten en önemli kısım, boya - baskı - apre işletmeleridir. Boyahanelerden çevreye verilen atıksulardan renklendiricilerin uzaklaştırılması, tekstil sektörünün en önemli problemlerindendir. Tekstil atıksulardan renklendiricilerin uzaklaştırılması için birçok yöntem kullanılmaktadır. Ancak atıksulardan boyarmaddelerin uzaklaştırılması için hidrojenperoksit kullanılması pek yaygın değildir. Bu çalışmada, boyahane atıksularda bulunan çevreyi kirletici maddeler hakkında kısa bilgiler verilmiş ve renklendiricilerin dekolorizasyonu için kullanılan metotlar tanıtılmıştır. Bu metotlardan biri olan hidrojenperoksit kullanılarak tekstil atıksularının dekolorizasyonu ile ilgili deneysel çalışmalar yapılıp elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Nowadays, environmental pollution has reached serious dimensions. Also in textile sector dyeing - printing - finishing departments have the majority in pollution. Removing color from dyehouse waste waters is the main problem of the textile sector. A lot of methods are being used to remove color from textile waste waters. But using hydrogen peroxide for this process is not so common. In this study, short information about the pollutants in effluent of textile sector are given, and methods of decolorization of dye are introduced. The experimental results of using hydrogen peroxide in decolorization of textile waste waters, which is one of these methods, is evaluated.