Tekstil boya banyolarının elektrokimyasal yöntemle renk gideriminin ve tekrar kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of color removal and reusability of textile dye bathes by electrochemical method
- Tez No: 920547
- Danışmanlar: PROF. DR. ASIM DAVULCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Tekstil sektörü, yüksek su tüketimi ve çeşitli kimyasal maddelerin kullanımı sebebiyle çevreye önemli ölçüde yük oluşturmaktadır. Tekstil üretiminden kaynaklanan atık sular, içerdikleri yüksek organik yük, toksik boyar maddeler ve çeşitli kimyasal bileşenler nedeniyle arıtılmadan doğaya bırakıldığında, su kaynaklarında ciddi çevresel sorunlara yol açmaktadır. Son yıllarda, çevreye duyarlı üretim süreçlerinin geliştirilmesine yönelik çalışmalar hız kazanmış ve tekstil atık sularının geri kazanımı önemli bir konu haline gelmiştir. Bu kapsamda elektrokimyasal yöntemler, atık su arıtımında yüksek verimlilik, düşük kimyasal gereksinim ve enerji tasarrufu gibi avantajlarıyla öne çıkmaktadır. Elektrokimyasal yöntemlerle arıtılmış suların tekrar boyama süreçlerinde kullanılabilirliği, hem ekonomik hem de çevresel açıdan büyük bir fırsat sunmaktadır. Bu çalışmada elektrokimyasal yöntem ile boya banyolarının renk gideriminden sonra boyama ve ön terbiye işlemlerinde tekrar kullanımı amaçlanmıştır. İlk olarak, reaktif, dispers, asit ve bazik boya banyolarının elektrokimyasal işlemlerle renk giderimi için işlem koşulları optimize edilmiştir. Elektrot türü, akım şiddeti, süre, pH, elektrolit miktarı ve boya konsantrasyonunun renk giderimine etkileri belirlenmiştir. Elektrokimyasal işlem sonrasında, renk giderimi yapılan banyolarda oluşan demir, alüminyum ve serbest klor miktarları tespit edilmiştir. Ayrıca, elektrokimyasal işlem öncesi ve sonrası banyoların Kimyasal Oksijen İhtiyacı (KOİ), Toplam Organik Karbon (TOK) ve iletkenlik ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Tez kapsamında geliştirilen yöntem ile boya banyolarının elektrokimyasal yöntemle renk giderimi sonrası boyama ve ön terbiye işlemlerinde kullanılabilirliği deneysel çalışmalarla gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The textile industry places a significant waste on the environment due to high water consumption and the use of various chemical substances. Wastewater generated from textile production causes serious environmental problems in water sources when discharged without treatment, due to its high organic load, toxic dyes, and various chemical components. In recent years, efforts to develop environmentally friendly production processes have accelerated, and the recovery of textile wastewater has become an important issue. In this context, electrochemical methods stand out due to their advantages, such as high efficiency, low chemical requirements, and energy savings in wastewater treatment. The reuse of treated water in dyeing processes presents a significant opportunity both economically and environmentally. In this study, the aim is to reuse dye baths in dyeing and pretreatment processes after color removal through electrochemical methods. First, the process conditions for the electrochemical removal of color from reactive, disperse, acid, and basic dye baths were optimized. The effects of electrode type, current intensity, duration, pH, electrolyte amount, and dye concentration on color removal were determined. After the electrochemical process, the amounts of iron, aluminum, and free chlorine formed in the color-removed baths were measured. Additionally, Chemical Oxygen Demand (COD), Total Organic Carbon (TOC), and conductivity measurements of the baths before and after the electrochemical process were carried out. The usability of the dye baths in dyeing and pretreatment processes after color removal using the electrochemical method was demonstrated through experimental studies conducted within the scope of the thesis.