Bazı atratif bitkilerin siyah fasulye (Aphis fabae scopoli) predatöleri̇ üzerine etkisi
The effect of some attractıve plants on the effıcıency of black bean aphıd (Aphıs fabae scopolı) predators
  1. Tez No: 848687
  2. Yazar: OSAMAH ABDULLAH AHMED AHMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER CEM KARAKOÇ, PROF. DR. JUHINA IDRESS MOHAMMED ALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım ve Yaşam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Coccinella predatör böceklerinin cezbedici bitkilere ve yağlarına tepkisini incelemek ve predatörlerin siyah fasulye yaprak bitleri olan Aphis fabae'yi kontrol etmedeki etkinliğini değerlendirmek için 1/10/2022 ile 1/7/2023 tarihleri arasında laboratuvar ve tarla denemeleri yapılmıştır. Yaprak bitleri ve mumyalanmış predatör böcekler Musul Üniversitesi Ziraat ve Orman Fakültesi tarlalarından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Laboratory and field experiments were conducted from 1/10/2022 to 1/7/2023 to study the response of the Coccinella predator insects to attractant plants and their oils and to evaluate the efficiency of predators in controlling black bean aphids, Aphis fabae. Aphids and mummified predator insects were obtained from the fields of the College of Agriculture and Forestry, University of Mosul. Five attractant plants were used: pipon (Matricaria chamomilla), coriander (Coriandrum sativum), mint (Mentha piperita), basil (Ocimum basilicum), and radish (Raphanus sativus).