Multiple connectivity approach to network formation games
Ağ oluşumu oyunlarına çoklu bağlantı yaklaşımı
- Tez No: 848695
- Danışmanlar: DOÇ. ESMA GAYGISIZ LAJUNEN, DOÇ. HAMDULLAH YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Matematik, Economics, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilimsel Hesaplama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüzde ağların yapıları, oluşumları ve kararlılıklarının analizi, önem kazanmakta ve ilgi çekmektedir. Bu tezde, özel bir ağ oluşum oyunu ortaya konmakta ve yeni bir kararlılık konsepti önerilmektedir. Önerilen oyun, ağ bağlantılarıyla giderlerini azaltarak getirilerini arttıran firmalar arasında oynanmaktadır. Çoklu bağlantı yaklaşımında, bireylerin bağlantılarını değiştirerek en yüksek getiriye ulaşması bir karışık tamsayılı optimizasyon problemi çözülerek bulunur. Çok sayıda bağlantının optimal kombinasyonunu bulmak karmaşık bir problem yaratır. Bu problemi çözmek için probleme özel bir interpolasyon yöntemi ile dallandırma ve sınırlandırma yönteminin bir modifikasyonu sunulmaktadır. Önerilen modelin ağ oluşumunu tasvir etmekteki yeterliliği, farklı parametreler kullanılarak yapılan simülasyonlarla araştırılmaktadır. Bu simülasyonlar tezde önerilen modelde çoklu bağlantı kararlılığının, ikili kararlılık olmadığında bile bulunabileceğine işaret etmektedir. Bu sonuca dayanarak, yeni bir kararlılık konsepti olan ağlar için çoklu bağlantı kararlılığını öne sürüyoruz.
Özet (Çeviri)
The analyses of network structures, formations and stability characteristics are gaining importance and attracting increasing attention. This thesis establishes a specific network formation game and suggests a network stability concept. The game is among firms forming networks to reduce their costs and, hence, increase their payoffs. The multiple connectivity approach computes how individuals may alter the combinations of their connections to reach optimal payoff levels by solving a mixed integer optimization problem. Finding the optimal combinations of multiple discrete connection choices creates a complex problem. This problem is solved by implementing an interpolation method that is particular to the problem and modifying the branch and bound algorithm. The ability of the proposed model to describe network formation is investigated by simulating different network structures emanating from the different model parameters. These simulations hint at the existence of multiple connectivity stability for networks, even in the cases where pairwise stability can not be provided within the context of the established model of the thesis. We take this as the indication of a new stability concept: multiple connectivity stability for networks.