Aspects in new physics beyond standard model
Yeni fiziğin standart modelin ötesindeki yönleri
- Tez No: 848723
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN AKYILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Parçacık fizi˘ginde Standart Model, do˘gadaki üç temel kuvveti (elektromanyetik kuvvet, güçlü nükleer kuvvet ve zayıf nükleer kuvvet) tanımlayan en ba¸sarılı teori olarak kabul edilir. Standart Model bu kuvvetlerin birle¸stirilmesi için bir çerçeve sa˘glamakla birlikte bu kuvvetlerle alakalı ço˘gu olguyu açıklayabilmektedir. Ayrıca bu model çerçevesinde yapılan tahminlerin önemli bir kısmı sonradan deneysel olarak do˘grulanmı¸stır. An-cak nötrino kütleleri, karanlık madde, maddenin antimaddeye göre üstünlü˘gü ve di˘ger gözlemler gibi evrenimizdeki birçok önemli konu Standart Model çerçevesinde açık-lanamamaktadır. Bütün bunlar, bu sorunlardan bazılarını çözmek için Standart Model'i geni¸sleten yeni fizi˘gin varlı˘gının gereklili˘gine dair bir ipucu olarak görülebilir. Lit-eratürde Standart Modelin geni¸sletilmesine yönelik pek çok deneme bulunmaktadır. Bunlardan birisi de skotojenik model olarak adlandırılan modeldir. Bu modeli test etmek için gelecekteki en hafif fermiyonu karanlık madde için potansiyel bir aday olarak kabul etmektedir. Bu tahminler gelecekteki e+e− çarpı¸stırıcılarında test edilebilir ve dolayısıyla modelin geçerlili˘gini test edebilir veya modele daha güçlü kısıtlamalar getirebilir çarpı¸stırıcılarda izini ara¸stırmak çok önemlidir. Bu tezde e+e− → H+H− sürecini skotojenik model çerçevesinde incelemekteyiz. Sko-tojenik model, yeni skalerlerden ve yeni singlet fermiyonlardan olu¸san standart dı¸sı parçacıklara sahiptir ve bunlardan en az biri karanlık madde adayı olarak hizmet eder. Süreç, foton de˘gi¸siminin, Z bozon de˘gi¸siminin ve N1,2,3 yeni tekli sa˘g-elli fermiyon de˘gi¸siminin aracılık etti˘gi tree-level diyagramlardan kaynaklanan farklı katkılar alır. Ayrıca, modelin parametrelerine tüm baskın kısıtlamaları uyguladıktan sonra her bir katkının boyutunu ve sürecin toplam tesir kesitini tahmin etmekteyiz. Bununla birlikte, skotojenik modelin parametre uzayının bir dizi referans noktası için tesir kesitinin kütle merkezi enerjisine ba˘gımlılı˘gını ara¸stırmaktayız. Tesir kesidindeki baskın katkının yeni tekli sag˘ elli N1,2,3 fermiyonlardan kaynaklandı˘gı görülmektedir. Ek olarak, modelin parametre uzayında elde edilen sınırlara uyan bir dizi referans noktası için tesir kesitinin kütle merkezi enerjisine ba˘gımlılı˘gını sunuy-oruz. Burada parametre uzayı, en küçük kütleli ilk iki fermiyonun kütlesine göre hesaplanmı¸stır. Dahası, karanlık maddenin kısıtlamaları kalıntı yo˘gunlu˘gunu içerir ve
Özet (Çeviri)
In particle physics, the Standard Model is considered the most successful theory describing three fundamental forces (electromagnetic force, strong nuclear force and weak nuclear force) in nature. The Standard Model provides a framework for unifying these forces and can explain most phenomena related to these forces. In addition, a significant part of the predictions made within the framework of this model were later confirmed experimentally. However, many important issues in our universe such as neutrino masses, dark matter, the superiority of matter over antimatter and other observations cannot be explained within the framework of the Standard Model. All these can be seen as a hint for the necessity of the presence of new physics extending the Standard Model to resolve some of these issues. In the literature, there are many trials to extend the Standard Model. One of these is the so-called scotogenic model. To test this model, it is crucial to investigate its signature in future colliders. In this thesis, we investigate the process e+e− →H+H− in the framework of the scotogenic model. The scotogenic model has non-standard particles consisting of new scalars and new singlet fermions with at least one of them serving as a dark matter candidate. The process receives different contributions arising from tree-level diagrams mediated by photon exchange, Z boson exchange and N1,2,3 new singlet right-handed fermion exchange. Also, we estimate the size of each contribution and the total crosssection of the process after applying all dominant constraints on the parameters of the model. Besides, we investigate the dependence of cross-section on the centre-of-mass energy for a set of benchmark points of the parameter space of the scotogenic model. We show that the dominant contribution to the cross-section originates from the new singlet right-handed fermions N1,2,3. Additionally, we present the cross-section's dependence on the center-of-mass energy for a set of benchmark points in the model's parameter space that adhere to the robust bounds that were obtained. Here, the parameter space is calculated according to the masses of the first two lightest fermions. Furthermore, the constraints of the dark matter include the relic density and accepts the lightest fermion as a potential candidate for the dark matter. These predictions can be tested in future e+e− colliders and hence can test the validity of the model or set further strong constraints on the model.