Melatonin ve salisilik asit uygulamalı enginar (Cynara scolymus L.) pistil hücre kültürlerinden üretilen aspartik proteaz ile pıhtılaştırılan taze koyun ve keçi sütü peynirlerinin incelenmesi
Investigation of fresh sheep and goat milk cheese coagulated with aspartic protease produced from artichoke (Cynara scolymus L.) pistil cell cultures with melatonin and salicylic acid treatment
  1. Tez No: 848738
  2. Yazar: ÖZLEM ÇAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDİA ŞİMŞEK, DOÇ. DR. UFUK ÇELİKKOL AKÇAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada enginar çiçek ekstraktı, salisilik asit (50 µM) ve melatonin (5µM) uygulanmış enginar suspansiyon hücre kültür ekstaktları, salisilik asit veya melatonin uygulaması yapılmamış kültür ekstraktı (kontrol) ve rennin enzimi ilavesiyle geleneksel taze koyun ve keçi peynirleri üretilmiştir. Bu araştırmada; enginar (Cynara scolymus L.) çiçeklerinden geliştirilen kallus hücre kültürü suspansiyonlarının süt pıhtılaştırma ve proteolitik aktivite özellikleri belirlenmesiyle birlikte; melatonin (5µM ve 10µM) ve salisilik asit (50µM ve 100µM) uygulamalarının enginar çiçeği pistil suspansiyon kültürlerinde aspartik proteaz elde edilmesindeki etkinliğinin incelenmesi amaçlanmıştır. Enzimlerin süt pıhtılaştırma aktivite değerleri 0.52 – 0.74 aralığında ölçülmüştür. Proteolitik aktivitesi en yüksek enzimler sırasıyla melatonin ilaveli (5µM) ve Cynara scolymus L. kallus yapısından elde edilen salisilik asit (50mM) ilaveli enzimler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, traditional fresh sheep and goat cheeses were produced by adding artichoke flower extract, artichoke suspension cell culture extracts treated with salicylic acid (50 µM) and melatonin (5 µM), culture extract without salicylic acid or melatonin application (control) and rennin enzyme. In this study, along with the determination of milk clotting and proteolytic activity properties of callus cell culture suspensions developed from artichoke (Cynara scolymus L.) flowers; it was aimed to examine the effectiveness of melatonin (5µM and 10µM) and salicylic acid (50 µM and 100 µM) applications in obtaining aspartic protease in artichoke flower pistil suspension cultures. Milk coagulation activity values of the enzymes were measured in the range of 0.52 - 0.74. The enzymes with the highest proteolytic activity were determined as melatonin supplemented (5µM) and Cynara scolymus L. callus with salicylic acid (50 µM) enzymes, respectively.