Koroner anjiyografi işlemi öncesi yapılan progresif gevşeme egzersizlerinin bireylerin yaşam bulguları, anksiyete ve konfor düzeyine etkisi
The effect of progressive relaxation exercises performed before coronary angiography on the vital signs, anxiety and comfort level of individuals
  1. Tez No: 848743
  2. Yazar: BEYZA GÜNEY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞÇE TÜRTEN KAYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Randomize olmayan kontrol gruplu deneysel araştırmanın amacı, ilk defa elektif koroner anjiografi (KAG) işlemine girecek hastalarda, progresif gevşeme egzersizlerinin (PGE) hastaların yaşam bulgularına, anksiyete ve konfor düzeylerine, girişim yeri komplikasyonlarına etkisini incelemektir. Araştırma, Düzce Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin Kardiyoloji Servisinde ve günübirlik anjio ünitesinde Haziran 2022–Aralık 2022 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, randomizasyonla belirlenen 35'i müdahale grubu ve 35'i kontrol grubu olmak üzere toplam 70 hasta oluşturmuştur. Müdahale grubuna KAG işlemi öncesi sessiz bir odada 20 dakika boyunca PGE uygulanmıştır. Kontrol grubu standart hemşirelik bakımı almış olup araştırmacı tarafından uygulamada bulunulmamıştır. Araştırmanın verileri,“Hasta Tanıtım Formu”,“Yaşam Bulguları Takip Çizelgesi Takip Formu”,“Görsel Analog Skala (VAS)”,“Durumluluk Anksiyete Ölçeği (DAÖ)”ve“Genel Konfor Ölçeği Kısa Formu (GKÖ-KF)”ile toplanmıştır. Her iki grupta yer alan hastaların yatışları yapıldığında birinci ölçüm; KAG işleminden önce PGE uygulanan grubun ve herhangi bir uygulama yapılmayan kontrol grubunun ikinci ölçüm; KAG işleminden 30 dakika sonra her iki grubun üçüncü ölçüm verileri toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the experimental with non-randomized control group research is to examine the effects of progressive relaxation exercises (PGE) on vital signs, anxiety and comfort levels in patients undergoing elective coronary angiography (CAG) for the first time. The research was carried out in the Cardiology Service of Düzce University Health Practice and Research Center and the daily angio unit between June 2022 and December 2022. The sample of the research consisted of a total of 70 patients, 35 of whom were in the intervention group and 35 in the control group, determined by randomization. PGE was applied to the intervention group for 20 minutes in a quiet room before the CAG procedure.The control group received standard nursing care and was not applied any intervention by the researcher. The data of the research was collected with,“Patient Description Form”,“Vital Signs Follow-up Chart Form”,“Visual Analogue Scale (VAS)”,“State Anxiety Scale (DAS)”and“General Comfort Scale Short Form (GAS-BF) ”. When the patients in both groups were hospitalized, the first measurement; the second measurement of the group that received PGE before CAG and the control group that did not receive any treatment; the third measurement data of both groups were collected 30 minutes after the CAG procedure.