Dikey tarım sistemlerinde farklı ışık yoğunlukları ve kompozisyonlarının yemlik arpa çiminin verim, kalite ve fizyolojik parametreleri üzerindeki etkileri
The effects of different light intensities and compositions on yield, quality and physiological parameters of barley fodder in vertical farmings systems
- Tez No: 848750
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZGÜR TATAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Agronomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Mevcut tez çalışmasında, arpa çiminin farklı ışık yoğunluğu (100, 250, 400 ve 550 µmol/m2.sn) ve farklı ışık kompozisyonları altında (%88 Kırmızı-%12 Mavi, %51 Kırmızı-%49 Mavi, %30 Kırmızı-%70 Mavi ve %76 Kırmızı-%24 Mavi); bitki boyu, kök-sap yaş ve kuru ağırlıkları, klorofil pigment içerikleri, yaprak alanı, spesifik yaprak alanı ve yaprak alanı oranı değerlerindeki değişimler incelenmiştir. Araştırma kapsamında bitkiler, iklim dolabının içinde 4 adet büyüme modülünde, ışıklandırma süresi günde 18 saat aydınlık, 6 saat karanlık olacak şekilde, modül içerisindeki nem %70-80, sıcaklık 20-25°C arasında tutularak yetiştirilmiştir. Deneme, 4 tekerrürlü, 8 günlük yetiştirme periyodu ile her ay 2 kez hasat olacak şekilde toplamda 8 aylık bir zaman takvimine göre yürütülmüştür. Elde edilen sonuçlara göre en yüksek bitki boyuna 100 ve 250 µmol/m2.sn uygulamasında ulaşılmıştır. Farklı ışık kompozisyonlarının bitki büyümesinde önemli bir etki yaratmadığı sonucuna varılmıştır. En yüksek yaş ağırlık değeri 250 µmol/m2.sn ve 88R/12B uygulamasında elde edilmiştir. En yüksek kuru madde miktarına yine 250 µmol/m2.sn ışık yoğunluğunda ulaşılmış ve farklı ışık kompozisyonlarının önemli bir etkisi olmamıştır. Elde edilen sonuçlara göre 400 µmol/m2.sn ışık yoğunluğunda en yüksek klorofil a ve toplam klorofil içeriği sağlanabileceği belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre 400 µmol/m2.sn ışık yoğunluğunda ve 88R/12B ışık kompozisyonunda en yüksek yaprak alanı değerleri elde edilebileceği ortaya konulmuştur. 250 µmol/m2.sn ışık yoğunluğunun altında arpa çimine ait yapraklarda kalınlaşma gerçekleştiği saptanmıştır. Bununla birlikte, ışık kompozisyonunda kırmızı dalga boylarının artmasının kalınlaşmayı teşvik edici bir etkisi olduğu sonucuna varılmıştır. Arpa çiminde, 250 µmol/m2.sn üzerindeki ışık yoğunluğu uygulamalarının yaprak alanı oranını arttırabileceği sonucuna varılmıştır. Mavi ışığın kompozisyonda oranının artmasının yaprak alanı oranında artışa neden olabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
In the current thesis, barley fodder has been studied under different light intensity (100, 250, 400 and 550 µmol/m2.s) and different light compositions (88% Red-12% Blue, 51% Red-49% Blue, 30% Red-70% Blue and 76% Red-24% Blue). The changes in plant height, root-stalk fresh and dry weights, chlorophyll pigment contents, leaf area, specific leaf area, NDF, ADF, ADL and ASH values were investigated. Within the scope of the research, the plants were grown in climate cabinet with 4 growth modules, with the lighting period of 18 hours of light and 6 hours of darkness, the humidity in the module between 70-80% and the temperature between 20-25°C. The experiment was carried out according to a time schedule of 8 months in total, with 4 replications, 8 days of cultivation period and 2 harvests per month. According to the results obtained, the highest plant height was achieved at 100 and 250 µmol/m2.s applications. It was concluded that different light compositions did not have a significant effect on plant growth. The highest wet weight value was obtained at 250 µmol/m2.s and 88R/12B application. The highest dry matter amount was again reached at a light intensity of 250 µmol/m2.s and different light compositions did not have a significant effect. According to the results obtained, it was determined that the highest chlorophyll a and total chlorophyll content could be achieved at 400 µmol/m2.s light intensity. According to the research results, it was revealed that the highest leaf area values could be obtained at 400 µmol/m2.s light intensity and 88R/12B light composition. It was determined that barley grass leaves thickened under 250 µmol/m2.s light intensity. However, it was concluded that increasing red wavelengths in the light composition had a thickening-promoting effect. It was concluded that the area ratio of barley grass can be increased by applying light intensity above 250 µmol/m2.s. It is thought that increasing the proportion of blue light in the composition may cause an increase in the leaf area ratio.