Hipofiz adenomu nedeniyle opere olan hastalarda preop ve postop radyolojik, biyokimyasal, hormonal ve histopatolojik parametrelerin karşılaştırılması
Comparison of preop and postop radiological, biochemical, hormonal and histopathological parameters in patients operated for pituitary adenoma
  1. Tez No: 848763
  2. Yazar: KAAN NİSANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR TAMER TETİKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Çalışmamızda hipofiz adenomu tanısı olan hastaların preoperatif ve postoperatif erken ve geç dönem hormonal fonksiyonlarının değerlendirilmesini, cerrahi tedavideki başarı oranını ve bu oranın Knosp sınıflaması ile korelasyonunu değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza hipofiz adenomu nedeniyle opere edilen hastalar dahil edildi ve retrospektif olarak yürütüldü. Çalışmaya 100 hasta dahil edildi. Bu hastaların preoperatif, postoperatif 1. gün ve postoperatif 3. aydaki radyolojik, biyokimyasal ve hormonal değerleri değerlendirildi. Bulgular: Adenom nedeniyle opere olan hastalarda postoperatif dönemde görülen büyüme hormonu, insülin benzeri faktör-1, kortizol, tiroid stimulan hormon, serbest T4, follikül stimüle edici hormon ve lüteinizan hormon değerlerinin preoperatif, postoperatif 1. Gün ve 12.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to evaluate the preoperative and postoperative early and late hormonal functions of patients with pituitary adenoma, the success rate of surgical treatment and the correlation of this rate with Knosp classification. Materials and Methods: Our study included patients operated for pituitary adenoma and was conducted retrospectively. One hundred patients were included in the study. Preoperative, postoperative day one and postoperative thirth month radiological, biochemical and hormonal values of these patients were evaluated.