Individual and simultaneous estimation of total phenolic and alkaloid content in the tea samples by using a voltammetric method
Çay numunelerindeki toplam fenolik ve alkaloit içeriğinin voltametrik yöntem kullanılarak tekli ve eş zamanlı tayini
  1. Tez No: 848769
  2. Yazar: HOSHYAR SAADI ALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YARDIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada, çay numunelerinde toplam fenolik içeriğini voltammetri yöntemi ile tayin etmek için ilk kez bor katkılı elmas (BDD) elektrot yüzeyinde epikateşin (EC) yükseltgenme sinyali kullanıldı. EC'nin dönüşümlü voltametri analizinde, HNO3 çözeltisinde yaklaşık +1.05 V'de (Ag/AgCl'ye karşı) kolayca tanımlanabilen, tersinmez ve adsorpsiyon kontrollü bir yükseltgenem sinyali gözlemlendi. Deneysel işlemlerimiz, elektrot ön işleminin, destek elektrolitleri pH'larının, birikim faktörlerinin ve aletsel parametrelerin EC'nin anodik sinyali üzerindeki etkisini araştırmak için yapılmıştır. EC'nin 0.1 mol L-1 HNO3 çözeltisi ortamanda +1,0 V'de ölçülümünde, kare dalga adsorptif sıyırma voltametrisi oldukça doğrusal bir yanıt sağladı (30 saniye boyunca açık devre birikiminde). Dogrusal aralık 1.0 ile 50.0 μg mL-1 (3.45x10-6- 1.72x10-4 mol L-1) arasında, gözlenebilme sınırının 0.28 μg mL-1 (9.65x10-7 mol L-1) olduğu belirlendi. Çayda bulunan epigallokateşin galat, kateşin, tannik asit ve gallik asit gibi diğer fenolik bileşiklerle seçicilik çalışmaları yapılmıştır. Son olarak, siyah ve yeşil çay örneklerinde toplam fenolik içeriği değerlendirilerek, önerilen yaklaşımın uygulanabilirliği örneklerde EC eşdeğerliliği üzerinden tahmin edilerek gösterilmiştir. Yalın BDD elektrot yüzeyi, kateşin (C) ve kafeinnin (CAF) yükseltgenme sinyalleri kullanılarak çay numunelerindeki toplam fenolik ve alkaloid içeriklerinin eşzamanlı tayini için kullanıldı. C ve CAF'nin ikili karışımlarının dönüşümlü voltametrik profilinde, pH 4.7'de asetat tampon çözeltisinde Ag/AgCl'ye karşı yaklaşık +1.03 (C için) ve +1.45 V'da (CAF için) olmak üzere iki tane tersinmez anodik sinyal gözlemlendi. Optimum koşullar altında ve kare dalga modunda BDD elektrot yüzeyinde C ve CAF'ın eşzamanlı tayininde, C için 5.0-100.0 µg mL-1 (1,72×10-5- 3.45×10-3 mol L-1) ve CAF için 1.0-50.0 µg mL-1 (5.15x10-6- 2.57x10-4 mol L-1) derişim aralıklarında doğrusallık belirlenmeştir. Gözlenebilme sınırı, CAF için 1.22 µg mL-1 (4.21x10-6 mol L-1) ve CAF için 0.11 µg mL-1'dir (5.66×10-7 mol L-1). Çay örneklerinde bulunan diğer fenolik bileşikler (tannik asit, gallik asit, epikateşin ve epigallokateşin galat) ve diğer alkaloidler (teofilin ve teobromin) seçicilik değerlendirmesi için incelenmiştir. Sonuçta önerilen yaklaşımın uygulanabilirliği, siyah ve yeşil çay numunelerindeki C ve CAF eşdeğerleri olarak ifade edilen toplam fenolik ve alkaloit içeriklerinin tahmin edilmesiyle ortaya konmuştur. Elde edilen sonuçlar, UV-Vis spektrometresi kullanılarak elde edilen sonuçlarla karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
In this work, the boron-doped diamond (BDD) electrode surface was employed for the first time in conjunction with the epicatechin (EC) oxidation signal to estimate the total phenolic content of tea samples by voltammetry. During cyclic voltammetry analysis of the EC, an easily identifiable, irreversible, and adsorption-controlled oxidation peak was observed at around +1.05 V (vs. Ag/AgCl) in the HNO3 solution. Our experimental setup was fine-tuned by investigating the effect of electrode pretreatment, pH of the supporting electrolyte, accumulation factors, and instrumental parameters on the oxidation peak response of EC. When measuring EC in a 0.1 mol L-1 HNO3 solution at +1.0 V, square-wave adsorptive stripping voltammetry provided a highly linear response (at open-circuit accumulation for 30 s). The linear range was between 1.0 and 50.0 μg mL-1 (3.45x10-6 - 1.72x10-4 mol L-1), while the detection limit was 0.28 μg mL-1 (9.6510-7 mol L-1). Selectivity studies were performed with other phenolic compounds found in tea, such as epigallocatechin gallate, catechin, tannic acid, and gallic acid. Finally, by assessing the total phenolic content in the black and green tea samples, the suggested approach's applicability was shown by estimating the EC equivalents in the samples. The non-modified BDD electrode was used for simultaneous estimation of the total phenolic and alkaloid contents in the tea samples by using catechin (C) and caffeine (CAF) oxidation signals. Two irreversible oxidation peaks, about +1.03 (for C) and +1.45 V (for CAF) vs Ag/AgCl in acetate buffer solution at pH 4.7, were seen in the cyclic voltammetric profile of the binary mixtures of C and CAF. In optimal conditions and utilising the square-wave mode, the BDD electrode allows for simultaneous quantification of C and CAF within the concentration ranges of 5.0-100.0 µg mL-1 (1.72×10-5 - 3.45×10-3 mol L-1) and 1.0-50.0 µg mL-1 (5.15×10-6 - 2.57×10-4 mol L-1) respectively. The corresponding detection limits are 1.22 µg mL-1 (4.21×10-6 mol L-1) for C and 0.11 µg mL-1 (5.66×10-7 mol L-1) for CAF. Other phenolic compounds (like tannic acid, gallic acid, epicatechin, and epigallocatechin gallate) and other alkaloids (theophylline and theobromine) present in tea samples were examined for selectivity assessment. Ultimately, the applicability of the proposed approach was demonstrated by estimating the total phenolic and alkaloid contents in the black and green tea samples, expressed as C and CAF equivalents. The results obtained were contrasted against those acquired using UV-Vis spectrometry.