Kat adedi farklı binaların TBDY-2018 ve Eurocode 8 deprem yönetmeliklerinin zaman tanım alanında doğrusal olmayan analiz yöntemi kullanılarak irdelenmesi
Examination of buildings with different number of floors using non-linear time history analysis according to TBEC-2018 and Eurocode 8 seismic codes
- Tez No: 848775
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Geçmişten günümüze yeryüzünde meydana gelmiş depremler neticesinde yapı ve deprem mühendisliğinde yapıların deprem performansı konusu belirgin bir şekilde öne çıkmıştır. Bu tez çalışması kapsamında taşıyıcı sistemi yüksek sünekliğe sahip boşluksuz betonarme perde duvarlı çerçeve sistemden oluşan, aynı kat kalıp planına sahip; 10, 15 ve 20 katlı mevcut betonarme binaların sismik performans değerlendirilmesi Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018 (TBDY-2018) ve Eurocode 8 (EC 8) deprem yönetmeliklerine göre zaman tanım alanında doğrusal olmayan analiz yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Tez çalışması 8 ana bölümden oluşmakta olup giriş bölümü olarak adlandırılan 1. Bölümde yapılan çalışmanın konusuna, amacına ve kapsamına değinilmiştir. 2. Bölümde ise literatür çalışmalarına yer verilmiştir. 3. Bölümde ise çalışma kapsamındaki binalar, binaların yapı elemanları ve çalışma yöntemi hakkında genel bilgiler verilmiştir. 4. Bölümde ise TBDY-2018 deprem yönetmeliğine göre zaman tanım alanında doğrusal olmayan analiz yöntemi ile sismik performans değerlendirilmesi kriterleri açıklanmıştır ve gerekli bilgiler ifade edilmiştir. 5. Bölümde ise zaman tanım alanında doğrusal olmayan analiz için kullanılacak deprem yer hareketi ivme kayıtları hakkında kriterler ve bilgiler yer almaktadır. 6. Bölümde ise Eurocode 8'e göre performans değerlendirme kriterleri ve kapsamı açıklanmıştır. 7. Bölümde ise mevcut yapıların SAP (2000) bilgisayar paket programında 3 boyutlu modellenmesi ve zaman tanım alanında yapılacak olan doğrusal olmayan analiz metodu ile alakalı sayısal çalışma yer almaktadır. 8. Bölümde ise tez çalışması boyunca elde edilen gözlemler ve analiz verileri açıklanmış ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the earthquakes that have occurred on earth from past to present, the issue of seismic performance of structures has come to the fore in structural and earthquake engineering. Within the scope of this thesis study, the carrier system consists of a frame system with high ductility and unhollow reinforced concrete shear walls with the same floor formwork plan; seismic performance evaluation of 10, 15 and 20-storey existing reinforced concrete buildings was carried out using the non-linear time history analysis method according to the Turkish Building Earthquake Regulation 2018 (TBEC-2018) and Eurocode 8 (EC 8) earthquake regulations. The thesis consists of 8 main chapters, and in the 1st Chapter, called the introduction, the subject, purpose, and scope of the study are mentioned. In Chapter 2, literature studies are included. In Chapter 3, general information is given about the buildings within the scope of the study, their structural elements, and the working method. In Chapter 4, the seismic performance evaluation criteria with the nonlinear time history analysis method according to the TBEC-2018 earthquake regulation are explained and the necessary information is expressed. Chapter 5 includes criteria and information about earthquake ground motion acceleration records to be used for nonlinear analysis in the time domain. In Chapter 6, the performance evaluation criteria and scope according to Eurocode 8 are explained. Chapter 7 includes 3D modeling of existing structures in the SAP2000 computer package program and a numerical study regarding the nonlinear time history analysis method to be performed. In Chapter 8, the observations and analysis data obtained throughout the thesis study are explained and interpreted.