Energy space cooling system saving and shaiting with phase change materials
Enerji uzay soğutma sistemi faz değiştirici malzemeler ile tasarruf ve gölgeleme
  1. Tez No: 848782
  2. Yazar: MOAMIN JAMEEL JUMAAH ALKETHAWI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASER ALAIWI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Çağdaş zamanlarda, büyük ölçüde Endüstriyel Rönesans'ın etkisiyle enerji kullanımında belirgin bir artış olmuştur. Bu artış, özellikle küresel enerji tüketiminin %30-40'ının konut ve ticari altyapılardan kaynaklanması nedeniyle çevresel zorluklar doğurmaktadır. Bu endişeleri gideren araştırmacılar, binalarda enerji kullanımını azaltan yöntemlere yöneliyor. Çalışmamız, faz değişim malzemelerinin (PCM'ler) enerji tutma ve serbest bırakma özelliklerinden yararlanan yenilikçi bir zemin soğutma sistemini sunmakta ve değerlendirmektedir. Hoş bir iç mekan ortamı sağlamak için parafin ve suyun potansiyelini araştırıyoruz. İlk bulgular, parafinin sıcaklıkları sürekli olarak 22-27°C arasında tutabildiğini göstermektedir. Parafinin sıvı ve katı halleri arasındaki geçiş süreleri sırasıyla 150 dakika ve 180 dakika olarak ölçülmüştür. Parafin eklenmesi, zemin yüzeyi sıcaklığında yaklaşık 1,5-2,5°C'lik bir düşüşe yol açtı. Araştırma, PCM'lerin enerji verimliliğini artırma konusundaki vaadini vurguluyor ve soğutma mekanizmalarıyla olan ilgisini vurguluyor. PCM'lerin kullanılması binalarda önemli miktarda enerji tasarrufu sağlayabilir ve daha yeşil bir yarının yolunu açabilir. Bu kapsamlı özet, çalışmamızın kapsamı ve bulguları hakkında daha zengin bir bakış açısı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In contemporary times, there has been a marked escalation in energy use, largely driven by the Industrial Renaissance. This uptick poses environmental challenges, especially since 30-40% of global energy consumption originates from residential and commercial infrastructures. Addressing these concerns, researchers have been gravitating towards methods that curtail energy usage within buildings. Our study presents and assesses an innovative floor cooling system, harnessing the energy retention and release capabilities of phase change materials (PCMs). We delve into the potential of paraffin and water in maintaining a pleasant indoor ambiance. Initial findings suggest that paraffin can consistently moderate temperatures between 22-27°C. The transition times for paraffin between liquid and solid states were measured at 150 minutes and 180 minutes, respectively. Incorporating paraffin led to a ground surface temperature decrease of about 1.5-2.5°C. The research highlights the promise of PCMs in boosting energy efficiency, spotlighting their relevance in cooling mechanisms. Utilizing PCMs can usher in substantial energy conservation in buildings, paving the way for a greener tomorrow. This comprehensive abstract offers a richer insight into our study's scope and findings.