Study and analysis of corrosion protection process for petroleum pipelines by composite coating
Kompozit kaplama ile petrol boru hatlarında korozyondan korunma sürecinin çalışması ve analizi
- Tez No: 848781
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASER ALAIWI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı, korozyonu önleyen kompozit kaplamalar kullanılarak Petrol boru hattının genel olarak kapsamlı bir çalışmasının yapılmasıdır. Irak'ın Basra şehrinde bulunan bir petrol boru hattının 3 metre uzunluğundaki bir bölümü seçilmiş olup, geri kalan teknik özellikler, malzeme türüne ve test basıncı miktarına bağlı olarak standart olarak gelmektedir. Başlangıçta herhangi bir bileşik boya olmadan bir test gerçekleştirilecek ve buna Temel Tasarım adı veriliyor. Daha sonra yüzeye iç ve dış kompozit Coates yerleştirilerek çalışma gerçekleştirilecektir. 3 Katmanlı Poliüretan (3LPE) ve füzyonla bağlanmış epoksi (FBE) olmak üzere iki malzeme kullanılacaktır. Her malzeme üzerinde ayrı ayrı çalışma yapılacak ve sonuçları eksiksiz olarak çıkarılacak, iki test yapılacağından birincisi yapı Bütünlük testi, bir test basıncı olan çok yüksek basınca maruz kaldığında yapının bütünlüğünü sağlamak için kullanılır. veya hidrostatik basınç. Diğer test ise termostatik yapısal testtir ve Basra şehrinin bir yıl boyunca kaydedilen tasarım basıncı ve sıcaklıkları kullanılarak 15 yıllık bir süre boyunca gerçekleştirilecektir. Çalışma, kompozit kaplama kullanımının petrol borusunun ömrünün yanı sıra güvenlik faktörüne de bakarak çok uzun vadede boruların korozyonunu ve çökmesini tamamen önlediğini kanıtladı.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to conduct a comprehensive study of the Petroleum pipeline in general, using composite coatings that prevent corrosion. A section of an oil pipeline in the city of Basra in Iraq was chosen with a length of 3 meters, and the rest of the specifications come standard depending on the type of material and the amount of test pressure. In the beginning, a test will be conducted without any compound paint, and this is what is known as Baseline Design. Then the study will be conducted by placing an internal and an external composite Coates on the surface. Two materials will be used, 3-Layer-Polyurethane (3LPE) and fusion-bonded epoxy (FBE). A study will be conducted on each material separately and their results will be extracted completely, as two tests will be conducted, the first is structure Integrity test is used to ensure the integrity of the structure when exposed to very high pressure which is a test pressure or hydrostatic pressure. The other test is thermo-static structural test and will be conducted over a period of 15 years using the design pressure and temperatures of the city of Basra recorded over a year. The study proved that the use of composite coatings completely prevents corrosion and collapse of pipes in the very long term by looking at the safety factor as well as the life of the oil pipe.