Göçmen erkeklerin erkeklik deneyimleri: Sivas örneği
Migrant men's masculinity experiences: The case of Sivas
- Tez No: 848846
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY LEYLA KUZU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Göç Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Suriye ve Afganistan'da yaşanan iç karışıklar insanları daha güvenli ve iyi bir yaşam arayışı için göçe zorlamaktadır. Bu çalışma, Sivas iline Suriye ve Afganistan'dan göç etmiş erkek göçmenlerin, göçmenlik ve erkeklik deneyimlerine odaklanmıştır. Uluslararası göç, göçmenlerin köken ülke ile ekonomik, kültürel, sosyal bağlarını sürdürdüğü, aynı zamanda ev sahibi ülke ile yeni sosyal ağlar kurarak uyum süreci içine girdiği karmaşık bir sosyokültürel, ekonomik bağlamı şekillendiren dinamik bir süreçtir. Bu süreçler toplumsal cinsiyet kimliği, sınıf, etnik köken, yaş gibi diğer kimlik kategorilerinden etkilenmektedir. Bu nedenle göç deneyimi toplumsal cinsiyetten bağımsız olarak değerlendirilememektedir. Göç olgusu, toplumsal cinsiyet kimliği ve pratiklerini etkileyen, değiştiren ve dönüştüren bir alan olmaktadır. Bu bağlamda erkeklik kavramı, Suriye ve Afganistan'dan göç sürecinde şekillenen ilişkiler ve kültürel etkileşimlerle karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Araştırmada yorumlayıcı sosyal bilimin fenomenolojik yöntemi kullanılmıştır. Buna göre Sivas'a göç etme deneyimine sahip sekiz Afganistan'dan, sekiz Suriye'den göç etmiş erkek bireylerle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Katılımcılar 22-43 yaş aralığında çeşitli iş kollarında çalışan bireylerdir. Katılımcılara gündelik yaşam, çalışma hayatı, erkeklik deneyimleri gibi konularda sorular sorulmuştur. Göç edilen ülkenin ve köken ülkenin kültürel kodlarındaki benzerlik ve farklılıklarla geleneksel rollerin yeniden inşa edildiği alanları olduğu gibi bazı alanlarda da değişime uğradığına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
The internal conflicts in Syria and Afghanistan force people to migrate in search of a safer and better life. This study focuses on the migration and masculinity experiences of male immigrants who have migrated from Syria and Afghanistan to the province of Sivas. International migration is a complex sociocultural and economic process that shapes the economic, cultural, and social ties of migrants with their home countries, while simultaneously integrating them into the host country through the establishment of new social networks during the adaptation process. These processes are influenced by other identity categories such as gender identity, class, ethnic origin, and age. Therefore, the migration experience cannot be evaluated independently of gender. The phenomenon of migration becomes a field that affects, changes, and transforms gender identity and practices. In this context, the concept of masculinity has been comparatively examined in relation to the relationships and cultural interactions shaped during the migration process from Syria and Afghanistan. The phenomenological method of interpretive social science was used in the research. Semi-structured interviews were conducted with eight male immigrants from Afghanistan and eight from Syria who migrated to Sivas. The participants are individuals working in various job sectors within the age range of 22-43. Questions were asked regarding daily life, work life, and masculinity experiences. The study indicates areas where traditional roles are reconstructed with similarities and differences in cultural codes of the migrated and origin countries, highlighting both the preservation and transformation of certain areas.