Okullaşmanın göçmenlerin entegrasyonuna ve cinsiyet rollerine etkisi: Gaziantep Vatan Mahallesi örneği
The effect of schooling on the integration of immigrants and gender roles: Gaziantep Vatan District example
- Tez No: 848845
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SABRİ GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Göç Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
İnsanlığın başlangıcından bugüne göç olgusu tarihin her bir döneminde toplumların gündemlerinde her zaman var olmuştur. Günümüzde ülkemizin de ana gündemlerinden biri haline gelen göç kavramı araştırmamızın da konusunu oluşturmaktadır. Göç olgusunun nesnesini oluşturan ve göçmen olarak adlandırılan bireylerin göç hareketliliğine dâhil olması iç veya dış göçle olabilmektedir. Bu araştırmada, iç ve dış göçle göç hareketliliğine dahil olan göçmenlerin gittikleri yeni yaşam alanlarında okullaşmanın entegrasyon süreçlerine ve cinsiyet rollerine etkisi incelenmektedir. Çalışma dâhilinde ortaokul ve lise düzeyinde gönüllü 99 Suriye uyruklu, 103 Türkiye Cumhuriyeti uyruklu göçmen öğrenciye anket tekniği uygulanmıştır. Uygulanan anket sonucunda elde edilen veriler SPSS 23.0 for Windows paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Okullaşmanın göçmenlerin entegrasyonu ve cinsiyet rollerine etkisi bağlamında incelenen bu tez çalışmasının göç literatürüne ve göç politikalarına katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of humanity, the immigration phenomenon has been the agenda of societies. The concept of immigration, currently one of the main agendas of our country, is the subject of our research. The involvement of individuals that are the subject of the concept of immigration and therefore addressed as immigrants in the process is possible through immigration or emigration. In this research, the effect of schooling on integration process and gender roles in the new environments where individuals associated with immigration or emigration activities are present is studied. Within the scope of the study, a survey technique was applied to 99 Syrian and 103 Turkish immigrant students at secondary and high school levels. The data obtained as a result of the survey was analyzed using the SPSS 21.0 for Windows package program. This thesis, examined in the context of the effect of schooling on the integration of immigrants and gender roles, is expected to contribute to the immigration literature and immigration policies.