Suç oranları ile ekonomik faktörler arasındaki ilişkinin mekânsal analizi: AB ülkeleri üzerine bir uygulama
Spatial analysis of the relationship between crime rates and economic factors: An application on EU countries
  1. Tez No: 848855
  2. Yazar: ALİ ARARAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRİ ABAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Suç oranlarını etkileyen birbirinden farklı unsurlar bulunmaktadır. Bu bağlamda suç oranlarının fazla olduğu yerlerde hem farklı toplumsal sorunlar hem de daha fazla suç eylemleri görülmektedir. Son yılların istatistiki verilerine bakıldığında batı ülkelerinde görülen sosyal ve ekonomik problemlere paralel bir şekilde suç oranlarının da arttığı görülmektedir. Bu nedenle bu çalışmada 27 Avrupa Birliği ülkesi ile birlikte Türkiye'nin de dâhil olduğu toplam 37 Avrupa ülkesi incelenmiştir. Suç oranları ile ekonomik faktörler arasındaki ilişki 2006-2021 dönemlerini kapsayan yıllık veriler mekânsal ekonometri model yardımıyla incelenmiştir. Çalışmada bağımsız değişken olarak; işsizlik, enflasyon ve GSYH kullanılmıştır. Seçilen bu ekonomik faktörler ile suç arasında anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca mekânsal olarak birbirine komşu olan ülkelerin suç oranları birbirlerini etkilediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are different factors that affect crime rates. In this context, in places where crime rates are high, both different social problems and more criminal acts are observed. Looking at the statistical data of recent years, it is seen that crime rates have increased in parallel with the social and economic problems seen in western countries. For this reason, in this study, a total of 37 European countries, including 27 European Union countries and Turkey, were examined. The relationship between crime rates and economic factors was examined with the help of spatial econometric model, annual data covering the period 2006-2021. As the independent variable in the study; Unemployment, inflation and GDP were used. It has been determined that there is a significant relationship between these selected economic factors and crime. It was also concluded that the crime rates of countries that are spatially adjacent to each other affect each other.