Koronavirüs hastalığı-2019 seyrinde ortaya çıkan karaciğer enzim anormallikleri ve mortalite ile ilişkisi
Liver enzyme abnormalities and its effects on mortality in coronavirus disease-2019
  1. Tez No: 848854
  2. Yazar: MELİH KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET DURAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Şiddetli Akut Solunum Yolu Sendromu Koronavirüsü-2 (SARS-CoV-2) enfeksiyonu tedavisi için hastaneye yatan hastalarda gelişen karaciğer enzim anormallikleri ve enzim seviyelerindeki değişimin Koronavirüs Hastalığı-2019 (COVID-19) hastalarının mortalitesi üzerine olan etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesinde pandemi servislerinde ve pandemi yoğun bakımda 20 Mart 2020 ile 20 Mart 2021 tarihleri arasında yatarak tedavi edilen 1455 COVID-19'lu hasta dahil edildi. Bu hastaların başvuru anındaki laboratuvar tetkiklerinden kreatinin, Laktat dehidrogenaz (LDH), Aspartat aminotransferaz (AST), Alanin aminotransferaz (ALT), total bilirubin, tam kan sayımı, C-reaktif protein (CRP) değerleri ile hasta yaşı, cinsiyeti, semptom varlığı, başvuru anı oksijen satürasyonu değerleri hasta dosyalarından kaydedildi. Aspartat aminotransferaz ve/veya ALT değeri iki kat ve üzerinde olan hastalardan hasta grubu oluşturulurken, 2 kattan daha düşük olanlar ise kontrol grubu olarak kabul edildi. Gruplar arasında demografik ve laboratuvar verileri karşılaştırılarak, bunların mortalite üzerine etkisi retrospektif olarak araştırıldı. Bulgular: Toplamda 1455 hasta analize dahil edildi. Hastaların ortalama yaşı 58 (18-94) yıldı. Hastaların %52,4 'ü (n=763) kadın, % 47,6'sı erkekti. Çalışmaya alınan olguların % 7,49'u (n=109) öldü.
Özet (Çeviri)
Liver Enzyme Abnormalities and its Effects on Mortality in Coronavirus Disease-2019 Objective: To investigate the course of liver enzyme abnormalities and the effect of enzyme level changes on mortality among hospitalized patients due to Severe Acute Respiratory Syndrome Coronavirus-2 (SARS-CoV-2) infection. Method: 1455 patients hospitalized in pandemic wards and pandemic intensive care units of Uşak Training and Research Hospital between March 20th, 2020, and March 20th, 2021, were included. These patients' serum creatinine, LDH (lactate dehydrogenase), AST (aspartate aminotransferase), ALT (alanine aminotransferase), total bilirubin, complete blood count, CRP values, and patient age, gender, presence of symptoms, admission oxygen saturation values were obtained from the patient files. Laboratory data and patients' characteristics were evaluated to investigate the effect on mortality retrospectively. Result: 1455 patients were included. The median age of the patients was 58 (18-94) years. 52.4% (n=763) of the patients were female. 7.49% of patients (n=109) died. Patients with AST and/or ALT levels twofold higher than the upper normal limit were defined as a study group. The study group comprised 76 patients. In the study group, LDH and bilirubin values were significantly higher than the control group (p values were