Yiyecek-içecek işletmelerinde COVID-19 sonrası değişiklikler: Gaziantep ili örneği
Changes in food-beverage businesses after COVID-19: Gaziantep province example
  1. Tez No: 848868
  2. Yazar: SUZAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GİRİTLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, Covid-19 pandemisinin yiyecek ve içecek sektöründeki etkilerini ve pandemi sonrası dönemde Gaziantep ili'nde faaliyet gösteren işletmelerde gerçekleşen değişiklikleri incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, pandeminin sektörde yarattığı zorluklar, işletmelerin aldığı önlemler ve uyum stratejileri, gastronomi turizmi açısından önemli bir destinasyon olan Gaziantep ili üzerinden ayrıntılı bir şekilde analiz edilmektedir. Bu amaç doğrultusunda, nitel araştırma yöntemlerinden fenomenolojik araştırma deseni benimsenmiştir. Fenomenolojik analiz, katılımcıların deneyimlerini derinlemesine anlamayı hedeflemekte ve bu analiz yöntemi, işletmelerin deneyimlerini önyargısız bir şekilde anlamlandırmayı sağlamaktadır. Çalışma kapsamında 11 farklı yiyecek-içecek işletmesinin yöneticileriyle 20. 07.2023-31.07.2023 tarihleri arasında derinlemesine mülakatlar yapılmış, elde edilen veriler içerik analizine tabi tutulmuş, katılımcıların deneyimlerinden ortaya çıkan temalar ve kodlar incelenmiştir. Araştırmada kolayda örnekleme yöntemi kullanılmış ve görüşmeyi kabul eden 11 yönetici ile görüşme yapılmıştır. Araştırmanın sonuçları, pandeminin işletmeler üzerindeki etkilerini detaylı bir şekilde ortaya koymuştur. Araştırmanın sonuçlarına göre; pandemi öncesi ve sonrası dönemde işletmelerin misafir kapasitelerinde, personel istihdamında, gelir yapısında ve işletme imajında önemli değişikliklerin yaşandığı belirtilmektedir. Pandemi nedeniyle işletmelerin misafir ağırlama kapasiteleri düşmüş, sosyal mesafe önlemleri ve kapasite kısıtlamaları nedeniyle misafirlerini daha az kabul etmek zorunda kalmışlardır. Bu durum, işletmelerin operasyonel stratejilerini ve gelir yapılarını etkilemiştir. Personel istihdamında da pandemi sonrası dönemde azalmaların yaşandığı gözlemlenmiştir. İşletmeler gelir kaybını dengelemek için personel sayılarını düşürmüşlerdir. Gelir yapısında yaşanan değişiklikler, işletmelerin alternatif gelir kaynaklarına yönelmesine neden olmuş; teslimat hizmetleri ve çevrimiçi siparişler gibi alanlarda yenilikçi çözümler geliştirilmiştir. Ancak, bu dönemde işletme müşteri memnuniyetinde olumsuz etkilerin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the impact of the Covid-19 pandemic on the food and beverage sector and the changes that have occurred in businesses operating in Gaziantep province in the post-pandemic period. The research explores the challenges posed by the pandemic to the sector, the measures and adaptation strategies taken by businesses, and the detailed analysis of Gaziantep province, an important destination for gastronomic tourism. The phenomenological research design, a qualitative research method, was adopted to achieve this goal. Phenomenological analysis aims to understand participants' experiences in depth, and this method facilitates an unbiased interpretation of business experiences. Within the scope of the study, in-depth interviews were conducted with the managers of 11 different food and beverage businesses between 20.07.2023 and 31.07.07 2023. The obtained data were subjected to content analysis, and the themes and codes emerging from the participants' experiences were examined. The study used convenience sampling, resulting in interviews with eleven consenting managers. The study's findings provide a comprehensive picture of the impact of the pandemic on organizations. According to the findings, there were significant changes in businesses' guest capacity, staff employment, income structures and business image in the pre-and post-pandemic periods. As a result of the pandemic, businesses' guest capacity decreased, and they had to accept fewer guests due to social distancing measures and capacity limitations. This situation has affected the companies' operational strategies and income structures. Reductions in employment were also observed in the post-pandemic period. Enterprises reduced the number of employees to compensate for the loss of income. Changes in income structures led companies to look for alternative sources of income, resulting in the development of innovative solutions in areas such as delivery services and online ordering. However, negative effects on customer satisfaction within businesses were observed during this period.