Örgütsel çift yönlülük ve teknolojik inovasyon yeteneğinin firma performansına etkisinde rekabet avantajının aracı rolü
The mediating role of competitive advantage in the effect of organizational ambidexterity and technological innovation capability on firm performance
- Tez No: 848889
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ UZUNÇARŞILI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Stratejik yönetim literatürü, örgütsel çift yönlülük ve teknolojik inovasyon yeteneklerinin rekabet avantajı ve firma performansı üzerinde etkili olduğunu ayrı ayrı ortaya koymaktadır. Ancak literatürde bu iki yeteneğin aynı anda ve sektör karşılaştırmalı olarak araştırıldığı bir çalışmaya rastlanmamıştır. Güncel çalışma, örgütsel çift yönlülük ve teknolojik inovasyon yeteneklerinin firma performansı üzerindeki etkisinde rekabet avantajının aracı rolünü ve bu rolün sektörlere göre nasıl değiştiğini ortaya koymayı amaçlamıştır. Kaynak temelli görüşü temel alan bu çalışmada, nicel verilere dayalı ampirik bir araştırma yöntemi kullanılmıştır. İstanbul ilinde, İstanbul Ticaret Odasına (İTO) bağlı olarak çalışan sanayi sektörünü temsilen tekstil/hazırgiyim/deri sektörü ile hizmet sektörünü temsilen bilgi teknolojileri sektöründen rastgele örnekleme yöntemiyle seçilen 777 kişiye online anket uygulanarak birincil veriler toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, rekabet avantajının, örgütsel çift yönlülük ve teknolojik inovasyon yeteneklerinin firma performansı üzerindeki pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı etkilerine aracılık ettiğini ve bu aracılık rolünün sektörlere göre farklılık gösterdiğini ortaya koymaktadır. Mevcut çalışmanın detaylı bulguları, sanayi ve hizmet sektörü işletmeleri hakkında içgörüler sağlamıştır. Bu bulgulara dayalı olarak sonuç bölümünde araştırmacılara ve işletme yöneticilerine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The strategic management literature separately reveals that organisational ambidexterity and technological innovation capabilities are effective in competitive advantage and firm performance. However, studies have yet to be found in the literature investigating these two capabilities simultaneously and in a sectoral comparison. The current study aimed to reveal the mediating role of competitive advantage in the effect of organisational ambidexterity and technological innovation capabilities on firm performance and how this role varies according to sectors. Based on the resource-based view, this study used an empirical research method based on quantitative data. Primary data were collected by applying an online questionnaire to 777 people selected by random sampling method from the textile/apparel/leather sector representing the industry sector working under the Istanbul Chamber of Commerce (ITO) and the information technology sector representing the service sector in the province of Istanbul. The collected data were analysed using the SPSS program. The results reveal that competitive advantage mediates the positive and statistically significant effects of organisational ambidexterity and technological innovation capabilities on firm performance, and this mediation role differs by industry. The detailed findings of the present study provided insights into industrial and service sector businesses. Based on these findings, suggestions for researchers and business managers are presented in the conclusion section.