Gömülü sistem sürücüleri ve modülleri için bir az-kodlu geliştirme platformu
A low-code development platform for embedded system drivers and modules
- Tez No: 848920
- Danışmanlar: PROF. DR. GEYLANİ KARDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çekirdek sürücüleri ve modüllerinin farklı yazılım dinamikleri geliştiricilerin öğrenmekte güçlük çektikleri ve üzerinde zaman harcadıkları bir konu haline gelmiştir. Bu farklı yazılım dinamiği, belirli temel iskelet yapılar ve bu yapılar üzerinde kullanılan akış fonksiyonları aracılığı ile basit hale getirilebilmektedir. Bu tezde, bahsedilen temel yapılar ve akış fonksiyonları görsel bir arayüz aracılığı ile oluşturularak, geliştiricinin modül geliştirmeye başlangıç sürecinde yaşadığı zorluklardan kurtulmasını sağlamak ve daha düzenli bir kod temeli elde etmek hedeflenmiştir. Aynı zamanda genel az-kodlu geliştirme platformlarının aksine, kullanıcının kod üzerinde kontrolü tüm geliştirme sürecinde aktif bırakılarak, oluşturulan yazılımın karmaşıklığı üzerindeki sınırlama kaldırılmıştır. Tezin nicel olarak değerlendirilmesi için Linux çekirdek sürücüsü versiyon 5.15'te mevcut olan sürücü ve modül yazılımları kullanılmıştır. Aynı zamanda tezde önerilen platformun az-kodlu geliştirme platformları için ilgili araştırma alanında genel kabul gören özelliklere göre nitel bir incelemesi ve değerlendirmesi de gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The different software dynamics of kernel drivers and modules have become an issue that developers have difficulty learning and spend time on. These different software dynamics can be simplified through certain basic skeleton structures and flow functions used on these structures. In this thesis, it is aimed to create a more organized code base by creating the mentioned basic structures and flow functions through a visual interface, to enable the developer to get rid of the difficulties experienced in the initial process of module development. At the same time, unlike general low-code development platforms, the user's control over the code is left active throughout the entire development process, removing the limitation on the complexity of the created software. For quantitative evaluation of the thesis, driver and module software available in Linux kernel driver version 5.15 were used. At the same time, a qualitative review and evaluation of the platform proposed in the thesis was carried out according to the generally accepted features in the relevant research field for low-code development platforms.