Synthesis and characterization of schiff base ligands with benzene ring, their Pd(II) and Pt(II) metal complexes
Benzen halkalı schiff bazı ligandların Pd(II) ve pt(II) metal komplekslerinin sentezi, yapılarının aydınlatılması
- Tez No: 848923
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada 2-aminometil tiyofen, 2-aminometil piridin ve 2-aminometil piperidin aminlerin benzaldehit ile reaksiyonlarından elde edilen üç adet iki dişli Schiff bazı ligandı sentezlendi ve platin (II) ve paladyum (II) ile metal kompleksleri hazırlandı. Ligandlar kare-düzlem [MLCl2] formunda kompleks oluşturmak için S atomu ve N atomu aracılığıyla metal merkezine koordine olur. Ligandlar ve Pd (II) ve Pt (II) komplekslerinin yapıları, FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR, ESI-MS ve MALDİ TOF-MS metodları kullanılarak karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, three bidentate Schiff base ligands obtained from the reactions of 2-aminomethyl thiophene, 2-aminomethyl pyridine, and 2-aminomethyl piperidine amines with benzaldehyde were synthesized, and their corresponding platinum (II) and palladium (II) metal complexes were prepared. Ligands coordinate with the metal center through the S and N atoms to form a square-planar complex [MLCl2]. The ligands and the corresponding Pd (II) and Pt (II) complexes were characterized using FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR, ESI-MS, and MALDI TOF-MS methods.