Fractures decay and crack detection in oil pipelines using deep convolutional neural network
Derin kavramsal sinir ağları kullanılarak petrol boru hatlarında kırık çürüme ve çatlak tespiti
  1. Tez No: 848933
  2. Yazar: HAYDER ABDULZAHRA MTANI AL-BAIDHANI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAHİ ABDU IBRAHIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Petrol ve gaz endüstrisinin aşması gereken en önemli zorluklardan biri, boru hatlarındaki çatlakları erken tespit aşamasında tespit etme ve izleme görevidir. Çatlak tespitine yönelik geleneksel yaklaşımlarda insan denetimi gereklidir; Bu yöntem emek yoğun ve zaman alıcı olmasının yanı sıra insan denetiminin doğası gereği hata ve tutarsızlıklara da açıktır. Bu tez, sağlam, verimli ve doğru bir boru hattı izleme sisteminin geliştirilmesine vurgu yaparak, petrol boru hatlarındaki çatlakların tespitinde CNN'lerin uygulanmasını araştırmayı amaçlamaktadır. Bu giriş bölümünde, geleneksel çatlak tespit yöntemleriyle ilgili zorluklar, bu alanda CNN'lerin kullanılmasına yönelik motivasyon ve çeşitli altyapı sistemlerinde çatlak tespiti için CNN'lerin kullanılmasındaki mevcut teknoloji hakkında kapsamlı bir arka plan sunuyoruz.
Özet (Çeviri)
One of the most significant challenges that the oil and gas industry must surmount is the task of identifying and monitoring pipelines for cracks at an early detection stage. Human inspection is required in the conventional approaches to crack detection; this method is not only labor-intensive and time-consuming, but due to the nature of human inspection, it is also prone to errors and inconsistencies. This thesis aims to investigate the application of CNNs in detecting cracks in oil pipelines, with an emphasis on the development of a robust, efficient, and accurate pipeline monitoring system. In this introductory chapter, we provide an extensive background on the challenges associated with traditional crack detection methods, the motivation for employing CNNs in this domain, and the current state of the art in utilizing CNNs for crack detection in various infrastructure systems.