The design of ventilation system and blowing in gas turbine compartment
Gaz türbini bölmesinde havalandırma sisteminin tasarımı ve üfleme
- Tez No: 848932
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM KOÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2024
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 72
Özet
Gaz türbini bölmeleri için verimli bir havalandırma sisteminin tasarımı, gaz türbini endüstrisinde çok önemli bir konudur. Uygun havalandırma sistemi tasarımı, bölme içinde kabul edilebilir sıcaklıkları korumalı ve ayrıca olası gaz sızıntısını da ortadan kaldırmalıdır. Bu tez çalışması, bir gaz türbini muhafazası içindeki termal ve akış alanlarının 3 boyutlu sayısal simülasyonunu ele almaktadır. Simülasyonda türbin muhafazasını ve egzoz çerçevesini soğutmak için bir üfleme sistemi de dikkate alınmıştır. Mahfaza havalandırma sisteminin türbin üfleme sistemi ile birlikte incelenmesi oldukça pratik ve önemli bir konu olarak değerlendirilmekte ve daha önce başka bir araştırmada ele alınmamıştır. Dolayısıyla araştırmamızın özgünlüğü bu tarafa odaklanılmasıyla öne çıkmaktadır. Havalandırma akış hızları ve kanal kesiti gerçek hayattaki bir duruma göre seçilir. Yazılım programı, k-ω SST türbülans modeliyle birlikte yönetim denklemini çözmek ve mahfaza içindeki hız ve sıcaklık eğrilerini elde etmek için kullanılır. Sonuçlar, yan duvarlara ve çatıya bitişik bölge hariç, muhafaza içindeki ortalama hızın yaklaşık 5,5 m/s olduğunu göstermiştir. Ayrıca muhafaza içindeki ortalama sıcaklık 100 oC'nin altında olmuştur. Hız ve sıcaklık için bu değerler kabul edilebilir aralıklardadır ve gerçek çalışma verileriyle neredeyse aynıdır. Son olarak türbin gövdesi ve egzoz gövdesinden oluşan tasarlanan üfleme sistemi, sıcaklığın iç kısımda 450 oC'den yüzeyde 200 oC'ye önemli ölçüde düşmesine neden olmuştur. Sonuç olarak, seçilen spesifikasyonlarla tasarlanan havalandırma sistemi, hem gaz türbinlerine hem de yardımcı bölmelere uygun havalandırmayı başarılı bir şekilde sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The design of an efficient ventilation system for gas turbine compartments is a crucial issue in the gas turbine industry. The proper ventilation system design must maintain acceptable temperatures inside the compartment and also eliminate any possible gas leakage. This thesis study deals with a 3D numerical simulation of the thermal and flow fields within a gas turbine enclosure. A blowing system to cool the turbine casing and the exhaust frame is also considered in the simulation. Studying the enclosure ventilation system together with the turbine blowing system is considered a very practical and important matter and has not been discussed in another research previously. So, the originality of our research is distinguished by focusing on this side. The ventilation flow rates, and the duct cross section are selected based on a real-life situation. Software program is used to solve the governing equation together with the k-ω SST turbulence model and obtain the velocity and temperature contours within the enclosure. The results showed that the average velocity within the enclosure, except the region adjacent to the side walls and roof, has been about 5.5 m/s. Furthermore, the average temperature within the enclosure has been less than 100 oC . These values for velocity and temperature are within acceptable ranges and almost identical to the real operation data. Finally, the designed blowing system of the turbine casing and the exhaust frame has caused a significant reduction in the temperature from 450 oC in the interior to 200 oC at the surface. In conclusion, the design ventilation system, with the selected specifications, could successfully provide proper ventilation to both gas turbines and auxiliary compartments.