Sağlıklı tabak modeli atölye çalışmasının ilkokul öğrencilerinin beslenme bilgi düzeyi ve alışkanlıkları üzerine etkisi
The effect of the healthy plate model workshop on the nutrition knowledge level and habits of primary school students
- Tez No: 848949
- Danışmanlar: DR. VOLKAN ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Araştırma, Sağlıklı Tabak Modeli Atölye çalışmasının öğrencilerin beslenme alışkanlıkları, besin tüketim durumu ve sıklığı ile besin gruplarına yönelik bilgi düzeyleri üzerindeki etkilerini saptamak amacıyla ilköğretim 4. Sınıf öğrencileri üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışma Mart-Haziran 2023 tarihleri arasında İstanbul ili Üsküdar ilçesinde okuyan yaş ortalaması 10,2±0,45 yıl, 51'i erkek (%50) ve 51'i kız (%50) olmak üzere toplam 102 çocuk ile tamamlanmıştır. Çalışma ön test-son test uygulanmış müdahale tipi bir araştırmadır. Eğitim öncesi ve sonrasında öğrencilerin demografik özellikleri, antropometrik ölçümleri, fiziksel aktivite düzeyleri, beslenme alışkanlıkları, Akdeniz diyeti kalite indeksi (KIDMED), besin grupları tüketim sıklığı ve beslenme bilgi düzeylerinin belirlenmesini içeren anket formu uygulanmıştır. Eğitim sonrasında eğitim öncesine göre her gün yumurta, kuru baklagil, sebze, meyve ve yağlı tohum tüketen öğrenci sayısının arttığı belirlenmiştir. Ancak bu artış istatiksel açıdan önemli bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The research was carried out on 4th grade primary school students in order to determine the effects of the Healthy Plate Model Workshop on students' nutritional habits, food consumption status and frequency, and knowledge of food groups. The study was completed between March and June 2023 with a total of 102 children, 51 boys (50%) and 51 girls (50%), with an average age of 10.2±0.45 years, studying in Üsküdar district of Istanbul province. The study is an intervention type research with pre-test and post-test evaluation. Before and after the training, a survey form was applied to determine the students' demographic characteristics, anthropometric measurements, physical activity levels, eating habits, Mediterranean diet quality index (KIDMED), frequency of consumption of food groups and nutritional knowledge levels. The study is an intervention type research with pre-test and post-test evaluation.It was determined that the number of students consuming eggs, legumes, vegetables, fruits and oilseeds on a daily basis increased after the training compared to pre training. However, this increase was not found to be statistically significant (p>0.05).