Periton diyalizi alan çocukların ebeveynlerinin bilgi düzeyi, hastalık yönetimi ve komplikasyon sıklığının belirlenmesi
Determining the knowledge level, disease management and complication frequency of parents of children receiving peritoneal dialysis
- Tez No: 848952
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR GÖV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Son dönem böbrek yetmezliğinin en önemli tedavi yöntemlerinden biri periton diyalizidir. Periton diyalizi alan çocukların ailelerinin farkındalık düzeyinin arttıkça hastalığı koordine etme becerisinin artmasına ve oluşabilecek enfeksiyonların kontrol altına alınmasını sağlamaktadır. Bu araştırma, periton diyalizi alan çocukların ebeveynlerinin bilgi düzeyi, hastalık yönetimi ve komplikasyon sıklığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, 0-18 yaşları arasında periton diyalizi alan çocuğa sahip 50 ebeveyn oluşturmaktadır. Araştırmada veriler“Tanıtıcı Bilgi Formu”, literatür taraması yapılarak ve 5 uzman görüşü alarak oluşturulan“Periton Diyalizine İlişkin Ebeveyn Bilgi Formu”ile“Periton Diyalizine İlişkin Ebeveyn Komplikasyon Değerlendirme Formu ”ve Çocuk Kronik Hastalık Yönetimi Ölçeği: Aile Formu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; Shapiro Wilk, t testi, varyans analizi kullanılmıştır. Analizler SPSS 26.0 programı yardımıyla gerçekleştirilmiş, p0,05). Araştırmanın sonucunda ebeveynlerinin bilgi düzeyinin hastalık yönetimi ve komplikasyon sıklığı arasında ilişki saptanmamış olup bu konuda daha büyük örneklem içeren çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the most important treatment methods for end-stage renal failure is peritoneal dialysis. As the awareness level of families of children receiving peritoneal dialysis increases, their ability to coordinate the disease increases and possible infections are controlled. This study was conducted to determine the knowledge level, disease management and frequency of complications of parents of children receiving peritoneal dialysis. The sample of the study consists of 50 parents of children receiving peritoneal dialysis between the ages of 0-18. In the study, data were collected using the“Introductory Information Form”, the“Parent Information Form on Peritoneal Dialysis”, which was created by scanning the literature and taking the opinions of 5 experts, the“Parent Complication Evaluation Form on Peritoneal Dialysis”and the Child Chronic Disease Management Scale: Family Form. In evaluating the data; Shapiro Wilk, t test, analysis of variance were used. Analyzes were carried out with the help of SPSS 26.0 program and evaluated according to the significance level of p < 0,05. When comparing the scale score and subscale scores according to sociodemographic characteristics, it was observed that there was no statistically significant difference (p>0,05). As a result of the research, no relationship was found between the level of knowledge of the parents, disease management and the frequency of complications, and studies with larger samples are needed on this subject.