Lif-polimer kompozit adsorbanların üretimi, karakterizasyonu ve adsorpsiyon prosesi ile ilaç giderimi
Fiber-polymer composite adsorbants production, characterization and adsorption drug removal with process
- Tez No: 848959
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ İZLEN ÇİFÇİ, AR.GÖR. ŞERİFE ŞAFAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada modal-pamuk lif ve pamuk lif içerikli PVA (polivinil alkol) filmleri hazırlanarak, tetrasiklin ve diklofenak sodyum giderimi araştırılmıştır. PVA ile hazırlanan filmlerde tetrasiklin giderimi en yüksek pH 9 değerinde sağlanırken, diklofenak sodyum giderimi pH 5 değerinde elde edilmiştir. Diklofenak sodyum için qmax değeri %10 PVA filminde 16,34 mg/g iken, %10 PVA filmine 0,5 g, 1,0 g ve 1,5 g modal-pamuk lif içerikli filmlerde sırasıyla 14,68 mg/g, 12,36 mg/g ve 10,79 mg/g olarak hesaplanmıştur. Modal-pamuk lif ve pamuk lif PVA filmlerinde tetrasiklin giderimi düşük iken, %10 PVA pamuk lif PVA filmine karbonil demir ilave edilerek hazırlanan filmde pH 3 değerinde 1,0 g film miktarında tetrasiklin giderimi %90,8 değerine artmıştır. %10 PVA ve %10 PVA pamuk lif içerikli filmler ile qmax değeri sırasıyla 0,629 mg/g ve 0,560 mg/g olarak elde edilirken, %10 PVA pamuk lif içerikli filme karbonil demir eklenmesi qmax değerini 2,362 mg/g değerine arttırmıştır. Sonuç olarak modal-pamuk lif içerikli PVA filmleri ile diklofenak giderimi sağlanabilirken, modal-pamuk lif ve pamuk lif içerikli PVA filmlerinde tetrasiklin giderimi düşük kalmaktadır. Ancak pamuk lif içerikli PVA filmine karbonil demir ilavesi tetrasiklin giderimini olduça yükseltmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, PVA (Polyvinyl Alcohol) films containing modal-cotton and cotton fibers were prepared, and their capacity to remove tetracycline and diclofenac sodium was investigated. The highest tetracycline removal in PVA films was achieved at a pH value of 9, while diclofenac sodium removal was obtained at pH 5. For diclofenac sodium, the qmax value in the 10% PVA film was 16.34 mg/g, whereas in 10% PVA films with 0.5 g, 1.0 g, and 1.5 g modalcotton fiber additives, it was calculated to be 14.68 mg/g, 12.36 mg/g, and 10.79 mg/g, respectively. Tetracycline removal was low in modal-cotton and cotton fiber PVA films. However, the addition of carbonyl iron in the 10% PVA cotton fiber film tetracycline removal enhanced to 90.8% at a pH of 3 and a film amount of 1.0 g. The qmax values for the 10% PVA and 10% PVA cotton fiber films were 0.629 mg/g and 0.560 mg/g, respectively. The addition of carbonyl iron to the 10% PVA cotton fiber film increased the qmax value to 2.362 mg/g. In conclusion, diclofenac removal can be achieved with modal-cotton fiber PVA films, while tetracycline removal remains low in modal-cotton and cotton fiber PVA films. However, adding carbonyl iron to the cotton fiber PVA film significantly enhances tetracycline removal.