Özel blok zinciri ağlarda adli bilişim incelemesi ve kaynak koda dönüştüren araçların seçimi için dinamik bir uzman sistem tasarımı
A dynamic expert system design for selection of decompilation tools and examine on private blockchain networks
  1. Tez No: 848960
  2. Yazar: KEVSER AÇIKALIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Bilişim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Blok zinciri alt yapısında gelişen akıllı sözleşmelerin çok farklı alanlarda karşımıza çıkması ile denetim mekanizmalarına da ihtiyaç olacağı açıktır. Ethereum açık ağında bulunan akıllı sözleşmeleri bayt koddan kaynak koda dönüştüren, hem akademik hem de ticari alanda araçlar bazı kısıtlamaları olmakla birlikte mevcuttur ancak özel ağlara özgü literatürde bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu çalışmada özel blok zincirlerde akıllı sözleşmelerin bayt koduna erişim ve bayt koddan kaynak koda çevirmek için izlenmesi gereken prosedürler çıkartılmıştır. Buna ek olarak, bir denetim sırasında açık ağlarda bayt koddan kaynak koda dönüştürmeye ihtiyaç olması halinde mevcut araçlardan hangisinin kullanılması gerektiğine karar verebilmek için gerekli testler uygulanmıştır. Daha önce karşılaştırmaları yapılmayan Elipmoc, Dsol ve Erays araçlarından; Elipmoc'un tespit edebildiği public fonksiyon oranı, hata vermeden dönüştürme yapabildiği sözleşme oranı ve tespit edebildiği evet oranı bakımından daha etkin olduğu görülmüştür. Bu çalışmada ayrıca bir kaynak koda dönüştürme aracı seçilmesine yardımcı dinamik bir uzman sistem tasarımı yapılmıştır. Özetle çalışmanın üç çıktısı bulunmaktadır; ilki akıllı sözleşmelerde bayt koddan kaynak koda dönüşüm yapan araçların seçimini yapacak dinamik uzman sistemin tasarlanmasıdır, ikincisi özel ağlarda yapılacak adli bilişim incelemelerinde izlemesi önerilen prosedür listesidir ve sonuncusu da özel ağlarda yapılacak incelemelerde kullanılabilecek ve zaman kazandıracak uygulamadır.
Özet (Çeviri)
The emergence of smart contracts in the blockchain infrastructure across various domains underscores the necessity for robust auditing mechanisms. While academic and commercial tools facilitating the decompilation of smart contracts from bytecode to source code on the Ethereum public network exist, they come with certain limitations. Notably, there is a gap in the literature regarding studies specifically tailored to private networks. This research outlines the recommended procedures for accessing the bytecode of smart contracts on private blockchains and translating them from bytecode to source code. Additionally, tests were conducted to ascertain the appropriate tool for bytecode-to-source transcoding in public networks during an audit. Among Elipmoc, Dsol, and Erays, which have not been compared previously, Elipmoc demonstrated superior effectiveness in detecting public functions, error-free contract decompilation, and event detection proportions. Furthermore, a dynamic expert system was designed in this study to assist in the selection of a decompiler tool. In summary, the research yields three primary outcomes: firstly, the design of a dynamic expert system for selecting tools for byte code to source code conversion in smart contracts; secondly, a recommended procedural list for digital forensics examinations conducted on private networks; and lastly, an application that can be employed in examinations on private networks, saving valuable time.