Video'da derin öğrenme tabanlı gürültü azaltma
Deep learning-based noise reduction in video
- Tez No: 848974
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET ALİ AKCAYOL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Videoda gürültü giderme teknikleri, görüntü detaylarını korurken gürültüyü ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Ancak kullanılan gürültü giderme modelleri, görüntü üzerindeki gürültüleri tam olarak giderememekte ve görüntü özellikleri kaybolmaktadır. Tüm gürültü türleri ve seviyelerinde başarılı bir şekilde gürültüyü gideren tek bir model bulunmamaktadır. Bu çalışmada, farklı derin öğrenme yöntemlerini bir araya getiren video gürültü giderme modeli (VGGM) geliştirilmiştir. VGGM mimarisinde evrişimli sinir ağı (convolutional neural network-CNN), üretici çekişmeli ağ (generative adversarial network-GAN), U-Net mimarisi birlikte kullanılarak görüntülerdeki gürültü giderilmekte ve görüntü geçişlerindeki titremenin önlenmesi sağlanmaktadır. VGGM farklı tür ve seviyelerdeki gürültülerin giderilmesindeki performansı BSD400, CBSD400, Derf, DAVIS, Vimeo, Set12 veri kümeleri kullanılarak karşılaştırılmıştır. VGGM, klasik CNN tabanlı modellere göre düşük gürültü seviyelerinde daha başarılı performans göstermektedir. VGGM 0 - 30 dB (decibel) gürültü aralıklarında başarılı sonuçlar elde etmekle beraber ilerleyen gürültü seviyelerinde diğer modellere göre başarı seviyesinin düştüğü görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Video denoising techniques aim to eliminate noise while preserving image details. However, in the process of noise reduction, some image texture may be lost, and residual noise artifacts can persist. No single model has achieved universal success across all types and levels of noise. In this study, a video noise reduction model (VGGM) that combines different deep learning methods is developed. Specifically, we leverage a combination of convolutional neural network, generative adversarial network and U-Net architecture, which has demonstrated effectiveness in image denoising and flickering is prevented during image transitions. The performance of the VGGM in removing different types and levels of noise is compared using BSD400, CBSD400, Derf, DAVIS, Vimeo, Set12 datasets. Our evaluation of the VGGM reveals superior performance at low noise levels compared to previous CNN-based methods. The VGGM model achieves successful results in the noise ranges between 0 - 30 dB (decibel), and it is seen that the success level decreases compared to other models at advancing noise levels.