Self oryantalizm ve self oryantalist düşüncenin ergenlik dönemindeki gençlerin dinî tutum ve davranışlarına etkisi (Kocaeli ili örneği)
Self-orientalism and self-orientalism thought on the religious attitudes and behavior of young adolescents
- Tez No: 848983
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET FATİH GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Batı'nın Doğu medeniyetleri ile ilgili ilmî çalışmaları olarak başlayan oryantalizm, zamanla farklı bir şekle bürünmüştür. 17. yüzyılda Batı'da yaşanan gelişmeler bu çalışmaların yönünü Batı'nın üstünlük söylemini ürettiği bir yapı haline getirmiştir. Batı, modernitenin etkisiyle 'Bilgi güçtür' ilkesini benimsemiş ve kendi dışında kalan toplumları geliştirmeyi amaç edinmiştir. Batı'nın güçlü ve takip edilmesi gereken medeniyet olduğu düşüncesi zamanla Doğu toplumlarında da yaygınlaşmış ve bu düşünce literatürde self oryantalizm olarak adlandırılmıştır. Self oryantalizmin Doğu toplumlarında temsilci bulması modernleşme çalışmalarının başlamasıyla olmuştur. Modernleşmeye öncülük eden kişiler Batı'yı örnek alarak mensup olduğu toplumu oryantalizm gözüyle şekillendirmek istemiştir. Doğu toplumlarında ilk temsilcilerini bu şekilde bulan self oryantalizm düşüncesi günümüzde etki alanını giderek genişletmiştir. Bu düşüncenin etki alanında gençlerin önemli bir yer tuttuğu düşünülmektedir. Bu nedenle çalışmada ergenlik dönemindeki gençlerin görüşlerine başvurulmuştur. Çalışmaya Kocaeli ili genelinde 15-19 yaş aralığında 526 kişi katılmış ve katılımcılara“Self Oryantalizm Düşüncesinin Ergenlik Dönemindeki Bireylerin Dinî Tutum ve Davranışlarına Etkisi Ölçeği”uygulanmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle analiz edilerek ortaya çıkan bulgular yorumlanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına bakıldığında bireyin self oryantalist görüşleri benimseme düzeyi ile dinî tutum ve davranışlarında ters orantı olduğu görülmüştür. Self oryantalist fikirleri benimseyen bireylerin dinî yaşam düzeylerinin daha düşük olduğu saptanmıştır. Yaş, cinsiyet, anne-baba eğitim durumu, gelir seviyesi, kardeş sayısı gibi etkenlerin bireylerin self oryantalist görüşleri benimsemesinde etkili oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Orientalism, which started as the West's scientific studies on Islamic civilization, took a different form over time. The developments in the West in the 17th century turned these studies into a work in which the West produced the discourse of superiority. Under the influence of modernity, the West has adopted the principle of 'Knowledge is power' and aims to develop societies outside itself. The idea that the West is a powerful civilization that should be followed has become widespread in Eastern societies over time, and this idea is called self-orientalism in the literature. Self-orientalism found a representative in Eastern societies with the beginning of modernization efforts. Those who pioneered modernization took the West as an example and wanted to shape their society through the eyes of orientalism. The idea of self-orientalism, which found its first representatives in Eastern societies in this way, has gradually expanded its sphere of influence today. It is thought that young people have an important place in the impact area of this idea. For this reason , the opinions of young people in adolescence were consulted in the study. 526 people between the ages of 15-19 participated in the study across the province of Kocaeli, and the“Survey of the Effect of the Idea of Self-Orientalism on the Religious Attitudes and Behaviors of Individuals in Adolescence”was applied to the participants. The data obtained as a result of the research were analyzed using the descriptive analysis method and the findings were interpreted. Considering the results of the research, it was seen that there was an inverse proportion between the individual's level of self-adoption of orientalist views and his religious attitudes and behaviors. It has been determined that the religious life levels of people who adopt sclef orvantalist ideas are lower. Factors such as age, gender, parental education, income level, number of siblings have an impact on individuals' adoption of self-orientalist views. It has been observed that they are.