Video encoding on embedded linux systems performance measurement and literature comparison
Gömülü linux sistemleri üzerinde video kodlama ölçümü ve literarür karşılaştırması
- Tez No: 848985
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RAYAN ABRİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tezin konusu, dünyanın en popüler endüstriyel üretim yöntemlerinden biri olan Embedded Linux geliştirme ortamında video sıkıştırma ile aynı işlemin bilgisayar ile gerçekleştirilmesi arasındaki performans farklılıklarını benzersiz bir şekilde ortaya koymaktadır. Bu tez ile gömülü linux ve bilgisayar arasındaki fark gösterilecektir. Test ve araştırmalardan çıkacak çıktılar, belirli amaçlar için hangisinin daha karlı ve verimli olduğu konusuna ışık tutacaktır. Tez yazılırken literatür taraması, gerçek veriler yardımıyla karşılaştırma, test ortamı oluşturma ve elde edilen verilerden çıktı yazma yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this thesis reveals the performance differences between video compression in an embedded Linux development environment by using the Video Codec Unit and performing the same process with a computer. In this manner, differences will be shown between embedded Linux and computers in the comparison of inputs and outputs. The output that will come from tests and research will enlighten the topic and, for specific purposes, determine which one is more profitable and efficient. For this purpose, a test environment has been created by designing a carrier card that holds a System on Chip (SoC), carries out needed peripherals, and supplies power for it. Then we built a Petalinux environment for controlling the flow between digital design and the Linux environment. Then we encoded and decoded a video for losses on this system. In the last phase, we compared results and analyzed data with known algorithms for quality compression.