Televizyon dizilerinin anlatı yapısı ile üretilen şiddetin estetiği: Üç Kız Kardeş örneği
Aesthetics of violence produced by the narrative structure of television series: The example of Three Sisters
- Tez No: 848986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERT GÜRER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Televizyonun kurmaca yapıdaki program türlerinden olan televizyon dizileri görüntü ve sese dayalı teknik özellikleri çerçevesinde iletilerini estetik bir form ile şekillendirerek aktarmaktadır. İletilerini kendi anlatı yapısı ile yeniden şekillendirerek aktaran televizyon dizileri, televizyonun teknik ve estetik özelliklerinden kaynaklı olarak toplumsal olgu ve olayları da estetik bir form ile aktarmakta ve bu durum anlatı yapısına etki etmektedir. Televizyon dizilerinde temalar şiddet estetiği bağlamında estetize edilerek birtakım örtülü anlam ve kodlar aracılığı ile izler kitleye aktarılmaktadır. Bu durum şiddet gibi olumsuz temaların geleneksel toplum yapısı içerisinde değer atfedilen temalar ile ikame biçimde kullanılmasına ve şiddetin estetik bir boyutta algılanmasına neden olmaktadır. Bu anlamda televizyon dizilerinin hikayesini hangi formda anlattığı önem kazanmaktadır. Bu çerçevede Üç Kız Kardeş dizisinde örneklem olarak seçilmiş ve dizide şiddet kavramının hangi estetik kodlar aracılığıyla aktarıldığını tespit etmek amacıyla Tematik Analiz yöntemi kullanılmıştır. Araştırma çerçevesinde diziye kaynaklık eden aynı adlı kitapta da şiddet kavramının ne şekilde ele alındığı televizyon dizisindeki anlatı biçimiyle kıyaslanarak ele alınmıştır. Bu sayede televizyonun bir kitle iletişim aracı olarak şiddet kavramını aktarmada ve estetize etmedeki önemi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmada şiddetin birtakım eril cinsiyet kalıpları üzerinden kodlanarak estetize edildiği ve toplum nezdinde değer atfedilen temalar çerçevesinde aktarılarak şiddetin yeniden üretildiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Television series, one of the fictional programme types of television, convey their messages by shaping them with an aesthetic form within the framework of their technical features based on image and sound. Television series, which convey their messages by reshaping them with their own narrative structure, also convey social phenomena and events with an aesthetic form due to the technical and aesthetic features of television, and this situation affects the narrative structure. In television series, themes are aestheticised in the context of violence aesthetics and conveyed to the audience through some implicit meanings and codes. This situation causes negative themes such as violence to be used as a substitute for themes that are attributed value in the traditional social structure and violence to be perceived in an aesthetic dimension. In this sense, the form in which television series tell their story gains importance. In this framework, Three Sisters was selected as a sample and Thematic Analysis method was used to determine through which aesthetic codes the concept of violence was conveyed in the series. Within the framework of the research, the way in which the concept of violence is handled in the book with the same name, which is the source of the series, is discussed by comparing it with the narrative form in the television series. In this way, the importance of television as a mass media in conveying and aestheticising the concept of violence was tried to be revealed. In the study, it has been determined that violence is aestheticised by coding it through some masculine gender stereotypes and that violence is reproduced by transferring it within the framework of themes attributed value by the society.