Post-endüstriyel refah devletinde uluslararası insan kaynakları yönetiminin sosyal koruma işlevi
The social protection function of international human resource management in the post-industrial welfare state
  1. Tez No: 848990
  2. Yazar: EKREM BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞA BAŞAR SARIİPEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Endüstrileşme süreci ile birlikte makineleşme, üretim düzeylerinin gelişimi ve devamında meydana gelen üretim fazlasının azaltılmasına yönelik yeni pazar arayışı, iş insanlarını küresel boyutta ticaret yapmak zorunda bırakan bir durum olmuştur. Çok uluslu şirketlerin ortaya koymuş oldukları üretkenlik ve sonucunda elde ettikleri kazanımlar, işgücünün önemini gösterdiği gibi stratejik bir kaynak olduğunu da göstermiştir. Bu noktada insana yatırımı temel amaç olarak gören ve çalışanını kazanmaya gayret eden kurumların elde edeceği başarının kaçınılmaz olduğu belirgin bir şekilde görülmektedir. Günümüz ve gelecek kurumlarının sahip olacakları bu başarılar, insan kaynakları yönetiminin işleyişi doğrultusunda daha net ortaya çıkacaklardır. Çünkü insan kaynakları yönetimi kurumsal başarıyı artırmaya yönelik planlı ve programlı yaklaşımlarla hareket etmektedir. Kurumun mevcut ve potansiyel problemlerini belirlemeye, çözüm yolları geliştirmeye ve bunları disiplinle uygulayıp elde edilen bulguları raporlamaya çalışmaktadır. Araştırmada yer alan bilgiler, tam da bu noktada insan kaynakları yönetimini uygulayan işletmelerin, küresel veya ulusal ölçekte çalışanlarına sosyal koruma sağladıkları ne tarz bir sürecin olduğunu incelemektedir. Bu araştırmanın amacı, uluslararası insan kaynakları yönetimi ile işgücünün sosyal koruma etkisinin olup olmadığını ve bu sosyal korumanın çok uluslu şirketlerde görevli farklı pozisyonlardaki insan kaynakları çalışanları üzerinde ne düzeyde etkisinin olduğunu incelemektir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden yarı-yapılandırılmış mülakat tekniği kullanılmıştır. Görüşme soruları Türkiye'de faaliyet gösteren çok uluslu ilaç şirketlerinin insan kaynakları yönetimi bölümlerinde çalışmakta olan çalışanlara sorularak, elde edilen cevaplar araştırmanın temel sorusu kapsamında değerlendirilmiştir. Nitel araştırma doğrultusunda gerçekleştirilen görüşmeler, MAXQDA 2022 programından yararlanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda, uluslararası ilaç şirketlerinin İK bölümlerinin sosyal koruma ve insan kaynakları yönetimi politikaları doğrultusundaki faaliyetlerin, çalışanların beklentilerini yeterli düzeyde karşılamadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The process of industrialization, along with mechanization the development of production levels and the consequent reduction production surpluses, has led to the emergence of a new market need for a global trade beyond people's own boundaries. The gains achieved as a result of the productivity demonstrated by multinational companies not only highlight the importance of labor but also indicate that it is a straategic resource. In fact it is clearly evident that the succes organizations that consider investment in people as a fundamental goal and strive to win over their employees is inevitable. The future succes of organizations will be more apparent in the functioning of human resource management. Human resource management operates with planned and systematic approaches to increase corporate succes. It aims to identify current and potential problems of the organizations, develop solutions imğlement them with discipline, and report the findings obtained.The information in this study specifically examines the process through which business implementing human resource management provide social protection to their employees at a global or national level. The purpose of this study is to examine the impact of human resource maangement on social protection for labor and to what extend this social protection affects human resource employees in different positions in multinational companies. In this study a semi-structured interview technique was used a qualitative research method. The responses obtained by asking questions to employees working in the human resource management departments of Turkish pharmaseutical companies were evaluted within the scope of the main question of the study. The interviews conducted in line with qualitative were analyzed using the MAXQDA 2022 program. As a result of the study it has been observed that the activities of social protection and human resources management policies in the HR departments of multinational pharmaseutical companies do not adequately meet the expectations of the employees.