Politik yetinin kariyer başarısına etkisinde iş tatmininin aracı rolü
The mediating role of job satisfaction in the effect of political scill on career success
- Tez No: 848993
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE MEHTAP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bireyin mesleki başarısı ve kurumsal basamakları tırmanmak için en önemli becerilerden biri olan politik yeti, günümüz organizasyonlarında başarı ve mutluluğun anahtarlarından biri olarak ifade edilebilir. Bu kapsamda araştırmanın amacı çalışanlarının politik yetilerinin kariyer başarısına etkisi üzerinde iş tatmininin aracı rolünü ortaya koymaktır. Çalışmada nicel bir araştırma yöntemi kullanılarak eğitim, sağlık ve bankacılık hizmetleri veren farklı kurumlarda çalılan 202 Azerbaycan uyruklu ve 209 Türk çalışandan veriler toplanmıştır. Araştırmaya katılan çalışanların politik yetiye yönelik tutumlarını ölçmek için ''Politik Beceri Envanteri'', iş tatminine yönelik tutumlarını ölçmek için“İş Tatmini Ölçeği”ve kariyer başarısına yönelik tutumalrını ölçmek için ise ''Öznel Kariyer Başarısı'' ölçek ifadeleri kullanılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS 22 paket programı aracılığı ile t-testi, tek yönlü varyans analizi, regresyon ve korelasyon analizleri yapılmıştır. Bununla beraber aracı değişken testi Baron ve Kenny (1986)'in 4 adımı temel alınarak yapılmıştır. Araştırma sonucunda çalışanların politik yetilerinin ve iş tatmini düzeylerinin kariyer başarıları üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, iş tatmininin politik yeti (alt boyutları) ile kariyer başarısı arasında kısmi olarak aracılık ettiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The political skill, which is considered one of the most important skills for an individual's professional success and climbing the corporate ladder, can be expressed as a key factor for success and happiness in today's organizations. In this context, the aim of the research is to demonstrate the mediating role of job satisfaction on the impact of employees' political skills on career success. A quantitative research method was employed, and data was collected from 202 Azerbaijani and 209 Turkish employees working in different institutions providing education, healthcare, and banking services. To measure the participant's attitudes towards political skill, the“Political Skill Inventory”was used. Attitudes towards job satisfaction were measured using the“Job Satisfaction Scale,”and attitudes towards career success were assessed using the“Subjective Career Success”scale. Data analysis was performed using the SPSS 22 package program, employing t-tests, one-way analysis of variance (ANOVA), regression, and correlation analyses. Additionally, the mediating variable test was conducted following Baron and Kenny's (1986) four-step approach. The research findings revealed that employee's political skills and levels of job satisfaction have a significant and positive impact on their career success. Furthermore, it has been identified that job satisfaction partially mediates the relationship between political skill (sub-dimensions) and career success.