Taxation of international sports events, an income tax analysis
Uluslararası spor müsabakalarının vergisel boyutu, gelir vergileri bakımından bir inceleme
  1. Tez No: 848992
  2. Yazar: ALARA EFSUN YAZICIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. XAVİER OBERSON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Université de Genève
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Vergi Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 434
Özet
Uluslararası spor müsabakaları kapsamında elde edilen farklı gelir unsurlarının gelir ve kurumlar vergileri açısından incelenmesi hem literatürde hem de uygulamada ufuk açıcı tartışmalara yol açmaktadır. Uluslararası spor müsabakalarından elde edilen gelir unsurları ve ilgili unsurların vergisel boyutundan müteşekkil iki bölümden oluşan bu tezin amacı, konuya ilişkin tartışmalara da yer vererek, var olan sorunlara bir çözüm önerisi geliştirmektir. Tezin birinci bölümünün amacı, uluslararası spor müsabakalarından elde edilen temel gelir kaynaklarını tanımlamaktır. Bu amaçla, öncelikle“spor”ve“spor müsabakası”terimleri tanımlanmaktadır. İkinci olarak, farklı spor müsabakaları kategorileri kısaca incelenmektedir. Üçüncü olarak, uluslararası spor müsabakalarına ilişkin olarak hayata geçirilmesi kuvvetle muhtemel olan sözleşmeler ağı ortaya konmakta ve her bir sözleşme türü ayrıntılı olarak açıklanmaktadır. Dördüncü olarak, spor sektörüne ilişkin devlet finansmanı özetlenmek suretiyle ortaya konmaktadır. Son olarak, spor sektöründe süregelmekte olan gelir dağılımı eşitsizliği kısaca tasvir edilmektedir. Tezin ikinci bölümü, birinci bölümde tanımlanmış olan farklı gelir unsurlarının vergisel boyutuna ilişkindir. Bu bölümde, ilk olarak, uluslararası vergi hukukuna ilişkin genel açıklamalar yapılmakta ve uluslararası spor müsabakalarıyla bağlantılı gelir kaynaklarının bir özetine yer verilmektedir. Ardından, yasal faaliyetlerden elde edilen gelir kaynakları ile yasal olmayan faaliyetlerden elde edilen gelir kaynaklarının vergisel boyutu ayrı ayrı incelenmektedir. Bu incelemeyi,“mega”spor müsabakaları için hazırlanan özel vergi düzenlemelerinin temel özelliklerinin kısa bir açıklaması takip etmektedir. Son olarak, mevcut vergilendirme sisteminin neden olduğu temel sorunlar ve olası çözüm yolları ortaya konmaktadır. Bu tezin inceleme konusu kapsamında, spor hukuku ile vergi hukuku birbirine sıkı sıkıya bağlıdır. Bu bağlılık, tezin iki bölüme ayrılmış olmasının nedenini teşkil etmektedir. Birinci bölüm, uluslararası spor müsabakaları kapsamında yapılması beklenen ve bir gelirin doğmasına sebebiyet verecek temel işlemleri, diğer bir deyişle farklı gelir kaynaklarını, spor hukukuna uygun olarak nitelendirmeyi amaçlamaktadır. İkinci bölüm ise, uluslararası vergi hukuku tarafından farklı gelir kaynaklarına ilişkin olarak yapılan spesifik nitelendirmelerin analiz edilmesini ve gelirin vergiye tâbi olabileceği Devlet(ler)in belirlenmesini kapsamaktadır. Bu tez, uluslararası spor müsabakaları ve ilgili müsabakaların katılımcılarının tâbi olduğu vergi hukuku düzenlemelerinin daha açık hale getirilmeye muhtaç olduklarının vurgulanmasıyla sonlanmaktadır. Tez kapsamında yapılan inceleme sonucunda, Ev Sahibi Devletler tarafından uygulanan vergi kurallarının açık olmaktan uzak olduğu gözlemlenmiştir. Uluslararası spor müsabakaları ve ilgili müsabakaların katılımcılarına uygulanan vergi düzenlemeleri sadece Ev Sahibi Devletten Ev Sahibi Devlete değişkenlik göstermekle kalmayıp, aynı Ev Sahibi Devlet bakımından da büyük ölçüde farklılık gösterebilmektedir. Bu hususta uluslararası bir çözüme ulaşmak son derece zor olsa da, yerel hukuk seviyesinde kolayca hayata geçirilebilecek bir çözüm mevcuttur.“Uluslararası Spor Müsabakalarına İlişkin Vergi Muafiyet ve İstisnaları Kanunları”ve/veya“Uluslararası Spor Müsabakalarının Vergilendirmesine İlişkin Kanunlar”ın (tercihen açıklayıcı kılavuzlarla birlikte) yerel hukuk düzeyinde yürürlüğe konması veya hâlihazırda mevcut olan yerel mevzuat hükümleri hakkında genel bir açıklayıcı rapor yayınlanması sorunu önemli ölçüde hafifletecek nitelikte olacaktır.
Özet (Çeviri)
Diverse types of income generated from international sports events raise stimulating income tax issues. These issues constitute the subject of this Thesis, which is divided into two main parts: income deriving from an international sports event and taxation of the income deriving from an international sports event. The main purpose of the first Part is to identify income sources that typically derive from an international sports event. To this end, first the terms“sport”and“sports event”are defined. Second, different categories of sports events are briefly examined. Third, network of contracts linked to an international sports event is laid out and each type of contract is described in details. Fourth, government funding relating to the sports sector is set out in a concise manner. Finally, unequal distribution of income within the sports sector is succinctly depicted. The second Part concerns taxation modalities of different income sources identified in the first Part. After an overview of applicable international rules, a summary of income sources linked to an international sports event is made. Then, taxation of income sources deriving from lawful activities and those deriving from unlawful/illegal activities are examined one by one. This analysis is followed by a brief description of the principal characteristics of specific tax exemption regulations for mega sporting events. Finally, main problems caused by the current system of taxation and the possible remedies are laid out. For the purposes of the issues examined in this Thesis, there exists a tight interdependence between sports law and tax law. This interdependence is the reason for which this Thesis was divided into two Parts. The first Part aims to qualify the underlying transactions, i.e. the different income sources that may derive from an international sports event, in accordance with sports law. The second Part consists of analysing the specific qualifications made by international tax law relating to the different income sources (if any) and determining the State(s) in which the income may be subject to tax. This Thesis concludes by a plea for clarity. Throughout the analysis made in this Thesis, it is observed that tax rules applied by Host States are far from being clear. Tax treatment of international sports events and their participants vary to a great extent not only from Host State to Host State, but also within the same Host State. Although an international solution would be extremely difficult to reach, an easy to implement domestic law solution exists. Adoption of“International Sports Events Tax Exemptions Acts”and/or“International Sports Events Taxation Acts”(both preferably accompanied with explanatory guidelines on a domestic law level) or publication of a general explanatory report on the relevant domestic tax law provisions would have the merit of alleviating the problem in a significant manner.